Emek gücünün metalaşması sürecinde İngiliz yoksul yasaları
English poor laws in the process of commodification of labor power
  1. Tez No: 774090
  2. Yazar: EMRE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, yoksulluk politikaları açısından önemli bir gelişme olan İngiliz Yoksul Yasalarını, emek gücünün metalaşması bağlamında ele almıştır. Bu doğrultuda öncelikle metalaşma süreçleri açıklanmış; meta, pre-kapitalist ve kapitalist meta üretimi ve metanın değeri incelenmiştir. Sonrasında emek gücünün özgül bir meta olarak ortaya çıkışı anlatılmıştır. Bunla ilgili olarak emek gücünün feodal bağlardan kopuşu ve mülksüzleştirme süreçleri aktarılmıştır. Anılan süreçlerde hukukun ve spesifik olarak iş sözleşmesinin nasıl bir rol üstlendiğinden bahsedilmiştir. Devamında yoksul yasalarının içinden çıktığı tarihsel süreç anlatılmıştır. 1834 yılından önceki kanunlar Eski Yoksul Yasaları altında, sonrasındaki kanunlar ise Yeni Yoksul Yasaları altında incelenmiştir. 1662 tarihli Yerleşim Yasası, 1782 tarihli Gilbert Yasası ve Speenhamland olarak adlandırılan sistem de Eski Yoksul Yasaları kapsamında değerlendirilmiştir. Eski yoksul yasaları döneminde sosyal politikaya hakim olan paternalist anlayış açıklanmıştır. Takip eden bölümde paternalizmden piyasacılığa geçişin kapitalist ilişkilerin derinleşmesiyle bağlantısı ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma, yoksul yasalarının metalaşma ve emek gücünün metalaşması süreçleriyle ilişkisinin anlatıldığı bölümle sonlandırılmıştır. 1834 tarihli Yeni Yoksul Yasasının, işçi sınıfının sermayeye bağımlı hale getirilmesinde oynadığı rolden bahsedilmiştir. Yoksul yasalarıyla birlikte emek gücü metasının istenilen ölçeklerde piyasada hazır bulundurulmasının koşullarının yaratıldığı ileri sürülmüştür
Özet (Çeviri)
This work focuses on the English Poor Law which is an important step in social politics from the aspect of the commodification of labor power. To this aim, first the process of commodification is explained, and commodity, pre-capitalist and capitalist commodity production, and the value of commodity are analyzed. In the following, the emergence of the labor power as a specific commodity is described. In relation to that, the process of the period of separation of the labor power from feudal bonds and dispossession is gone through. Thereafter, the role of the law, particularly labor contracts, in the aforementioned period is discussed. Following to that, the historic context in which the Poor Law emerged is focused. The Poor Law acts before and after 1834 are categorized as the Old Poor Law and the New Poor Law, respectively. The Act of Settlement (1662), The Gilbert's Act (1782), and the Speenhamland system are analyzed under the Old Poor Law section. In the following section, the Paternalist approach which was the dominant view in the social politics during the Old Poor Law is described. Subsequently, it was aimed to indicate that the transition form the paternalist approach to laissez faire economy is dependent on the advancement of capitalism. This work ends with the section in which the relationship between the Poor law and commodity and the commodification of the labor power is pointed out. Particularly, the role the New Poor Law, dated as 1834, in the process of the labor class becoming dependent to capital. The study claims that the Poor Law created the necessary conditions for the commodity of labor power to be present.