Dört silindirli bir dizel motorun dengeleyici şaft tasarım ve analizleri
Design and analysis of four cylinder diesel engine balancer
- Tez No: 774096
 - Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
İçten yanmalı motorlar da performans, güvenlik ve sürüş konforu en çok istenen özelliklerin başında gelmesine karşın, titreşim ise ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu titreşimlerin oluşmasına neden olan en önemli etkenlerden birisi kuşkusuz motorlardır. Özellikle krank mekanizması ciddi titreşimler yaratır. Motor balansörü (Dengeleyici şaft) ise tam bu noktada, krank mili harmoniklerini ortadan kaldırmak, aşırı atalet ve titreşim gibi dinamik kuvvetleri emmek için devreye girer. Bu çalışmada balansörsüz bir traktör motor yapısının, titreşimlerinin azaltılmasına yönelik, ideal balansör tasarım ve analiz çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although performance, safety and driving comfort are among the most desired features in internal combustion engines, vibration is a serious problem. One of the most important factors that cause these vibrations to occur is undoubtedly the engines. Especially the crank mechanism creates serious vibrations. At this point, the engine balancer (Balancer shaft) comes into play to eliminate crankshaft harmonics and absorb dynamic forces such as excessive inertia and vibration. In this study, ideal balancer design and analysis studies were carried out to reduce the vibrations of a tractor engine structure without a balancer.