Tek silindirli bir dizel motorun akışkanlar dinamiği yardımı ile emisyonlar açısından optimizasyonu
Emission optimization of a single cylinder compression ignition engine by using CFD
  1. Tez No: 409739
  2. Yazar: OĞUZ CAN AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARKAN SANDALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bir dizel motorunun performansı ve egzoz gazı emisyonlarının oluşumu, silindir içindeki hava+yakıt karışımının ne kadar homojen olarak karışmasına bağlıdır. Hava+yakıt karışımının homojen olarak karışabilmesi ise, silindir içine alınan havaya ve püskürtülen yakıtın karakteristiklerine bağlıdır. Dolayısıyla emme kanalı geometrisi, piston geometrisi ve enjektörün konumu, dizel motorlarının performansını ve egzoz gazı emisyonlarının oluşumunu doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmada, tek silindirli dört zamanlı bir dizel motor için, iki adet emme kanalı geometrisi, silindir içine alınan hava hareketinin motor performansına ve egzoz gazı emisyonlarının oluşumuna etkisini görmek için karşılaştırılmıştır. Piston geometrisinin motor performansına ve egzoz gazı emisyonlarına etkisine görmek için ise, üç farklı piston geometrisi daha iyi hava hareketi sağlayan emme kanalı verileri kullanılarak karşılaştırılmıştır. Her piston geometrisine göre enjektör ayrı konumlandırılmış, böylece yakıtın en iyi şartlarda püskürtülmesi sağlanmıştır. Çalışma süresince yapılan bütün modelleme ve karşılaştırma prosedürü, tek boyutlu, üç boyutlu ve dinamik modeller olmak üzere, nümerik olarak AVL Boost ve STAR-CD programları kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The uniformity of air/fuel mixture in the cylinder influences the engine performance and emissions for diesel engines. Characteristics of in-cylinder flow and injected fuel are very important to provide that the air/fuel mixture can be homogenous as possible as. Therefore, geometries of intake ports and piston bowls, also injector position influence the engine performance and emissions. In this study, for a single cylinder four strokes diesel engine, two different intake port geometries have been compared to see effects of in-cylinder flow characteristics to the engine performance and emissions. In addition, to see effects of piston bowl geometries to the engine performance and emissions, three different piston bowl geometries have been compared by using the intake port data which provide better results. For piston bowl geometries, injector has been placed on different locations to be provided optimum injection. AVL Boost and STAR-CD software's have been used to prepare all one dimensional or three dimensional models and to compare different geometries while this study. Results of this study show good agreement with results in literature and methods of diesel engines development.