Rat ovaryan iskemi-reperfüzyon modelinde medikal ozon tedavisinin over rezervi ve histopatolojisi üzerine etkisinin tek başına detorsiyon tedavisi ile karşılaştırılması
Effect of detorsion alone and in combination with ozone therapy on ovarian reserve and histopathology in a rat ovarian ischemia-reperfusion model
  1. Tez No: 774125
  2. Yazar: SEMA SÜZEN ÇAYPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT EKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç :Biz bu çalışmamızda medikal ozon tedavisinin over torsiyonunda oluşan iskemi-reperfüzyon hasarında, over rezervi , folikül sayısı ve over histopatolojisi üzerine etkisini ve bir tedavi şekli olarak kullanılabilirliğinin araştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem : Çalışmaya ortalama 180-260 gr ağırlığında, 8 haftalık üreme çağında, 25 adet dişi Wistar Hannover cinsi rat alındı. Kontrol grubunda 6, detorsiyon ve detorsiyon+ozon tedavisi gruplarında ise 9 rat olacak şekilde 3 grup oluşturuldu.1 rat anestezi komplikasyonu ile kaybedildi. Genel anestezi sağlandıktan sonra, steril şartlarda 3 cm'lik bir orta hat insizyonu yapıldı. Overler açığa çıkarıldı. Kontol grubunda hiçbir işlem yapılmadan batın tekrar kapatıldı. Detorsiyon grubunda her iki overde atravmatik vasküler klipslerle torsiyon modeli oluşturuldu.3 saat iskemi süresi sonrası klipsler alınarak reperfüzyon oluşturuldu. Ozon tedavisi verilen grupta ise ek olarak reperfüzyondan 15 dk önce ve postoperatif 7 gün süreyle 1mg/kg/g % 95 oksijen %5 ozon gazı karışımı ip verildi. Tüm gruplardan preop serum AMH(antimüllerian hormon) ,TAS(total antioksidan statüsü) VE TOS(total oksidan statüsü) incelemesi için ve ayrıca postop 7.günde TAS TOS değerleri için juguler venden 1'er cc kan örnekleri alındı. Postop 15.günde tüm ratlar sakrifiye edildikten sonra her iki over histopatolojik inceleme için çıkarıldı ve postop 15. Gün AMH ölçümü için tüm ratlardan tekrar 1'cc kan örneği alındı. Histopatolojik incelemede folikül sayımı yapıldı, her rat için foliküler hücre hasarı, vasküler konjesyon, hemoraji ve inflamatuar hücre infiltrasyonu parametreleri kullanılarak over total hasar skoru hesaplandı. Bulgular :Foliküler hücre hasarı ve inflamasyon parametreleri tek detorsiyon grubunda ozon verilen gruptan yüksek olup total over hasarı skoru anlamlı olarak ozon verilen grupta tek detorsiyon yapılanlardan daha düşük bulundu (p=0,006). Preantral, small ve large antral folikül sayıları tek detorsiyon yapılan grupta ozon tedavisi verilen gruptan daha az bulundu(p=0,009,0,007 ve 0,026). Postop AMH değerlerine bakıldığında ozon tedavisi eklenen grupta anlamlı değişiklik izlenmezken tek detorsiyon yapılanda postop AMH düşüşünün en fazla olduğu görüldü (p=0,012). TAS düzeyi postop 7.günde en yüksek ozon verilen grupta izlenirken TOS düzeyleri gruplar arasında anlamlı farklılık göstermedi. Sonuç: Klasik detorsiyona medikal ozon tedavisinin eklenmesi over rezervini korumada tek başına detorsiyondan daha etkindir ayrıca reperfüzyonun getirdiği oksidan hasarı ve over doku hasarını azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Anahtar Kelimeler : antimüllerian hormon,detorsiyon, over rezervi, over torsiyonu, ozon tedavisi.
Özet (Çeviri)
Aim : In this study,we aimed to investigate the effect of medical ozone treatment on ovarian reserve , number of follicles , ovarian histopathology and utility as a treatment modality in ischemia reperfusion injury. Materials and methods :We recruited 25 female, 8 weeks reproductive age, Wistar Hannover rats which are weighted about 180-260 gr. Three groups were created including 6 rats In the control group , while the 9 rats in detorsioned and detorsioned + ozone treatment group. 1 rat died of anesthetic complications. After anesthesia induction, a 3 cm-long midline incision was performed and the ovaries were exposed. The abdomen was closed without any operations in the control group . Torsion model was created on both ovaries with atraumatic vascular clips in the only detorsioned group. After 3 hours of ischemia the clips were removed and reperfusion period was established. In ozone treatment group 1 mg / kg / day mixture of 95% oxygen and 5% of ozone gas was given intraperitoneally 15 minutes before reperfusion and after 7 days in addition to only detorsion group. A 1 ml preoperative blood sample wasdrawn from the jugular vein of each rat in all groups for the measurement of serum AMH ,TAS and TOS levels. The same procedure was repeated for TAS and TOS measurement in postoperative 7th day. In the postoperative 15th day after all the rats were sacrificed both ovaries were removed for histopathological examination and 1ml blood samples were taken from all the rats to measure postoperative 15th day AMH levels . Results :Follicular cell damage and inflammation parameters is higher in only detorsioned group than the ozone treatment group and also total damage score was significantly lower in the group treated with ozone than those made only detorsioned (p = 0.006). Preantral, small and large antral follicle numbers were less in only detorsioned group than the treated with ozone therapy (p = 0,009,0,007 and 0.026). when we look at the postoperative AMH values no significant changes were seen in the ozone therapy group and the highest AMH decrease was observed in the only detorsioned group (p = 0.012). While postoperative day 7 TAS levels was the highest in the group treated with ozone, TOS levels did not differ significantly between the groups. Conclusion :The combination of ozone therapy with conventional ovarian detorsion is more effective in protecting the ovarian reserve than detorsion alone and has the effect of reducing reperfusion induced oxidative damage and ovarian tissue damage. Keywords : antimullerian hormone, detorsion, ovarian reserve, ovarian torsion, ozone therapy.