Gastronomi çekiciliğinin gastronomi deneyimi ve tekrar ziyaret etme niyeti üzerindeki etkisi: Amasya örneği
The effect of gastronomy attractiveness on gastronomy experience and revisit intention: The case of Amasya
- Tez No: 774126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK MURAT KOÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasının amacı bir destinasyonun gastronomi çekiciliğinin, gastronomi deneyimleri ve tekrar ziyaret etme niyeti üzerindeki etkisinin belirlenmeye çalışılmasıdır. Araştırma binlerce yıllık tarihi ile UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesinde yer alan Amasya'da gerçekleştirilmiştir. Araştırma evrenini Amasya'ya gelen yerli turistler oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış verilerin toplanmasında anket tekniğine başvurulmuştur. Ankette yer alan ifadeler daha önce geçerliliği ve güvenirliği test edilmiş araştırmalardan alınmıştır. Örneklem grubunu oluşturan 405 adet yerli turistlerden elde edilen veriler, Haziran-Temmuz-Ağustos 2021 tarihinde yüz yüze yapılan anketlerle elde edilmiştir. Verilerin somutlaştırılması adına analizler için SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada ilk olarak geçerlilik ve güvenilirlik analizi yapılmış ve diğer analizlerin yapılabilmesi için veriler, normallik testine tabi tutulmuştur. Son olarak araştırma modeline göre gastronomi çekiciliği, gastronomi deneyimi ve tekrar ziyaret etme niyeti arasında regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucu gastronomi çekiciliği boyutlarının (özgünlük, bilinirlik, fiyat ve performans) gastronomi deneyimi ile tekrar ziyaret etme niyeti üzerinde olumlu etkisinin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca gastronomi deneyiminin de tekrar ziyaret etme niyeti üzerindeki etkisinin pozitif yönde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the effect of a destination's gastronomic appeal on gastronomic experiences and revisit intention. The research was carried out in Amasya, which is on the UNESCO World Cultural Heritage Tentative List with its thousands of years of history. The research population consists of domestic tourists visiting Amasya. Quantitative research method was used in the study, and questionnaire technique was used to collect the data. The statements in the questionnaire were taken from literature. The data obtained from 405 domestic tourists were collected through face-to-face surveys between June and August 2021. SPSS 22.0 package program was used to analyze the data. In the research, in the first step, validity and reliability analysis then normality test were performed. Finally, a regression analysis was conducted in order to reveal the relationships and effects between gastronomiy attractiveness, gastronomiy experience and revisit intention according to the research model. As a result it was determined that the sub-dimensions of gastronomy attractiveness (authenticity, awareness, price and performance) had a positive effect on the gastronomy experience and the intention to revisit. In addition, it was determined that the gastronomy experience had a positive effect on the revisit intention of tourists.