Romantik ilişkilerde psikolojik şiddetin ilişki bağımlılığı ve nesne ilişkileri çerçevesinde incelenmesi
Investigation of psychological violence in romantic relationships within the framework of romantic relationship addiction and object relationships
  1. Tez No: 774132
  2. Yazar: MERVE GÜREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı romantik ilişkilerde psikolojik şiddet, ilişki bağımlılığı ve olumsuz nesne ilişkileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu yaşları 18-65 arasında değişen romantik ilişkisi olan (sevgili-flört/sözlü-nişanlı, evli) 519 kişi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında, Yakın İlişkilerde Psikolojik Şiddet Ölçeği, Spann-Fischer İlişki Bağımlılığı Ölçeği (SFİBÖ), Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği (BORRTI) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen verilere yönelik analizde“Bağımsız Örneklem t-Testi”,“Tek Yönlü ANOVA”,“Pearson Korelasyon Analizi”,“Yapısal Eşitlik Modellemesi”,“Bootstrap Analizi”kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında ilişkide psikolojik şiddete maruz kalma ile olumsuz nesne ilişkileri ve ilişki bağımlılığı arasında; olumsuz nesne ilişkileri ile de ilişki bağımlılığı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Ayrıca olumsuz nesne ilişkilerinin hem ilişkide psikolojik şiddete maruz kalma düzeyini hem de ilişki bağımlılığını pozitif yönde anlamlı düzeyde yordadığı ve ilişki bağımlılığının da ilişkide psikolojik şiddete maruz kalma düzeyini pozitif yönde anlamlı düzeyde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, nesne ilişkileri ile psikolojik şiddete maruz kalma düzeyi arasındaki ilişkide ilişki bağımlılığının aracılık etkisi olduğu gözlenmiştir. Genel olarak değerlendirildiğinde, nesne ilişkileri ve ilişki bağımlılığının; ilişkide psikolojik şiddete maruz kalmanın %26'sını açıkladığı belirlenmiştir. Ayrıca, nesne ilişkilerinin ilişki bağımlığının %58'ini açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between psychological violence, romantic relationship addiction and negavite object relations in romantic relationships. The study group of the study consisted of 519 people with romantic relationships (darling-dating /verbal-engaged, married) ranging in age from 18 to 65. While the collection of the data, Psychological Violence Scale in Close Relationships, Spann-Fischer Relationship Addiction Scale (SFRAS), Bell Object Relations and Reality Testing Inventory (BORRTI) and Demographic Information Form prepared by the researcher were used.“Independent Sample t-Test”,“One-Way ANOVA”,“Pearson Correlation Analysis”,“Structural Equation Modeling”,“Bootstrap Analysis”were used for the analysis of the obtained data. When the results are examined, between exposure to psychological violence in the relationship and negavite object relations and romantic relationship addiction; It was observed that there was a significant positive relationship between negavite object relationships and romantic relationship addiction. As a result, it was observed that relationship addiction had a mediating effect in the relationship between object relations and the level of exposure to psychological violence. Considered together, object relations and relation dependency; It was determined that it explained 26% of exposure to psychological violence in a relationship. In addition, it was concluded that object relations explained 58% of relational dependence