Identification of therapeutic targets of orlistat related to LKB1/AMPK/ULK1/MTOR signal axis in prostate cancer cells
Prostat kanseri hücrelerinde LKB1/AMPK/ULK1/MTOR sinyal ekseni ile ilgili orlistat terapötik hedeflerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 774137
  2. Yazar: AYYÜCE SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF DAMLA ARISAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Obezite, prostat kanserinin gelişimi, agresifliği ve metastatik profilindeki başlıca risk faktörlerinden biridir. Son çalışmalar, obezitenin kanserin agresif olgusunu artırarak bir ilaç direnç mekanizması geliştirdiğini göstermiştir. Bu nedenle, obezite tedavisine yönelik ilaçlar, lipogenez ve adipogenez yollarında farklı hedeflerin düzenleyici rolü nedeniyle umut verici bir konu olabilir. Orlistat, FASN inhibitörü olduğu için AMPK'yı aktive eder. Normal hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerinde toksik bir etki yaratır ve kanser gelişiminde anti-proliferatif etki göstererek apoptoz indüklenmesine sebep olur. AMPK, hücre hayatta kalma ve ölüm kararını etkileyen bir hücresel enerji sensörüdür. AMPK aktivasyonu, metabolik kontrol noktalarına etki ederek hücresel metabolizmayı düzenler. Araştırma projemizin hipotezi, LKB1-AMPK sinyal yolu, hücre silahlanma, metabolizmayı düzenlemek ve besin ve enerji seviyelerine tepki olarak hayatta kalma olayları olan orlistat, FASN engellemesi nedeniyle AMPK-LKB1 sinyal kaskadlarındaki ilgili moleküllerin davranışını değiştirecek ve terapötik potansiyele sahip olacaktır. Bu amaçla, PC3 ve LNCaP hücrelerine kıyasla Orlistat tabanlı değişiklikleri karşılaştırmak için CRISPR/Cas9 sistemini kullanarak stabil AMPK-/- PC3 ve LNCaP prostat kanseri hücre hatları oluşturduk. AMPK eksikliğinin prostat kanser hücrelerindeki lipit salgısı düzenlemesini gösterdik. Ayrıca, doğal tip hücrelere kıyasla AMPK-/- hücrelerinin ölümü için daha yüksek Orlistat dozunun gerekli olduğu da belirlendi. Bunun yanında, seçilen Orlistat dozu hem dt hem de AMPK-/- prostat kanser hücresi hatlarında koloni oluşma potansiyelini azalttığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Obesity is one of the major risk factors in the development, aggressivity, and metastatic profile of prostate cancer. It was shown that obesity increases the aggressivity of cancer by generating a drug resistance. Therefore, approaches for obesity treatment may be a promising to understand the regulatory role of lipogenesis and adipogenesis pathways. Orlistat activates AMPK by inhibiting Fatty Acid Synthase enzyme, induces apoptosis showing anti-proliferative effects in cancer development by creating toxic effects in cancer cells. AMPK is a cellular energy sensor that affects cell fate. AMPK activation regulates cellular metabolism by acting on metabolic checkpoints. The hypothesis of our research project is that as it is known to regulate the LKB1-AMPK signalling pathway, cell proliferation, metabolism, and survival events in response to nutrient and energy levels, orlistat will change the behaviour of the associated molecules in the AMPK-LKB1 signalling cascade due to FASN inhibition and have therapeutic potential. For this purpose, we generated stable AMPK-/- PC3 and LNCaP prostate cancer cell lines using CRISPR/Cas9 system to compare orlistat-based alterations in a comparison with wt PC3 and LNCaP cells. We demonstrated that, AMPK deficiency down-regulates lipid secretion in prostate cancer cells. Besides, higher dose of orlistat was required for the death of AMPK -/- cells compared to the wt cells and selected dose of orlistat reduces colony formation potential in both wt and AMPK-/- prostate cancer cell lines. Additionally, we observed the reduction in mitochondrial activity and induction cell death by damaging cellular membranes as a result of treatment.