Gürültü kirliliğini önlemeye yönelik model önerisi ve kent planlarında kullanımı; Adana kenti örneği
A model proposal to prevent noise pollution and its use in urban plans; case of Adana city
- Tez No: 774217
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmada, gürültü dağılım haritalarının kent planlarında plan eki ve/veya altlığı olarak kullanılması, plan kararlarında yer alması ve çevre sorunu olarak karayolu gürültü kirliliğinin uzun vadede çözümü için bir model geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Çukurova İlçesi kentsel yerleşim alanında, 4 Haziran 2010 tarihli Çevresel Gürültünün Dağılımı ve Yönetimi Yönetmeliği kapsamında, SoundPLAN yazılımı kullanılarak gürültü dağılım haritaları oluşturulmuş ve değerlendirilmiştir. Ayrıca imara açılması planlanan kentsel gelişim alanında ise olası/simülasyon/tahmini gürültü dağılım haritaları oluşturulmuştur. Araştırma alanı, kentsel yerleşim alanında 7,90 km2 alan ve 97.800 kişi en az Lgece gürültü düzeyine (58 dBA) maruz kalmaktadır. Kentsel gelişim alanında ise, 2,74 km2 alanın ve 26.900 kişinin en az Lgece gürültü düzeyine maruz kalacağı tahmin edilmektedir. Gürültü kirliliğinin azaltılması ve/veya önlenmesi için kentsel yerleşim alanında gürültü kaynağı ve alıcı arasındaki çevrede önerilen, yapay ve doğal gürültü perdelerinin etkinliği değerlendirilmiştir. Kentsel gelişim alanında ise gürültü kirliliği sorunu çözmek için kent planlarında belirtilmesi önerilen yapı ile yol arası mesafe ve yeşil alan veya yeşil kuşak etkinliği değerlendirilmiştir. Kent planlarında gürültü dağılım haritalarının kullanımı için yaklaşım/model önerisi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was intended to develop a model for the use of noise distribution maps as plan attachments and/or bases in city plans to be included in plan decisions and for the long-term solution of road noise pollution as an environmental problem. To this end, noise distribution maps were created using SoundPLAN and evaluated in the Çukurova district urban residential area under the Environmental Noise Distribution and Management Regulation dated June 4, 2010. In addition, possible/simulation/predicted noise distribution maps were created in the urban development area which was scheduled to be zoned for construction. The research area is exposed to the minimum level of Lnight (58 dBA) noise of 7.90 sq km of space and 97.800 people in the urban residential area. In the area of urban development, it is estimated that 2.74 sq km area and 26.900 people will be exposed to at least Lnight noise level. The effectiveness of proposed, artificial and natural noise barriers in the environment between noise source and receiver was assessed in the urban residential area for noise pollution reduction and/or prevention. In the area of urban development, however, the proposed structure and road distance and green space or green belt effectiveness were evaluated to solve the noise pollution problem. An approach/model proposal was established for the use of noise distribution maps in urban plans.