Osteoporozda hemogram parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of hemogram parameters in osteoporosis
  1. Tez No: 774218
  2. Yazar: NURAN ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAMANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Osteoporoz, kemik kütlesinde azalma ve mikromimarisinde bozulma ile karakterize metabolik bir kemik hastalığıdır. Osteoporozla inflamasyon arasındaki ilişki sıkça vurgulanmaktadır. Çalışmamızda inflamasyon parametresi olarak değerlendirilen nörofil/lenfosit oranı (NLR), platelet /lenfosit oranı (PLR), monosit /lenfosit oranı (MLR) değerlerinin osteoporoz, osteopeni ve normal gruplar arasında farklılığına; lomber ve femur T skoru değerleri ile NLR, MLR, PLR değerlerinin korelasyonuna bakılarak osteoporoz ile inflamasyon arasındaki ilişki gösterilmeye çalışılmıştır. YÖNTEM: 2019-2021 yılları arasında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi FTR polikliniklerine başvurup DEXA ile KMY ölçümü yaptırmış 350 kadın hastanın DEXA sonuçları ile hemogram parametreleri, NLR, PLR, MLR değerleri, eritrosit sedimantasyon hızı, C-reaktif protein (CRP), D vitamini, kalsiyum, fosfor, parathormon(PTH), alkalen fosfataz (ALP), ürik asit ve B12 değerleri kaydedildi. Romatizmal hastalığı, malignitesi olanlar, steroid veya hemogram parametrelerini değiştirebilecek ilaç kullananlar çalışma dışı bırakılarak 250 hasta KMY ölçümüne göre osteoporoz, osteopeni ve normal olarak 3 gruba ayrıldı. Gruplar arası NLR, PLR, MLR nin farklılığına ve lomber ile femur T skoruyla korelasyonuna bakıldı. İstatistiki analizde değişkenlerin dağılımı kolmogorov simirnov test ile ölçüldü. Nicel bağımsız verilerin analizinde ANOVA, Kruskal-wallis, mann-whitney u test, nitel bağımsız verilerin analizinde ki-kare test, ki-kare test koşulları sağlanmadığında fischer test kullanıldı. Analizlerde SPSS 28.0 programı kullanıldı. BULGULAR: Hastaların 101'i osteoporoz, 100'ü osteopeni ve 49'u normal olarak sınıflandırıldı. Osteoporoz grubunda lenfosit ve monosit değerleri diğer gruplardan anlamlı olarak düşük (p0,05). Lomber ve femur T skoru ile PLR değeri negatif korelasyon göstermiştir. (r= - 0,250, p=0,00; r= -0,134, p= 0,035) SONUÇ: Çalışmamızda NLR ve PLR'nin osteoporoz grubunda diğer gruplara göre anlamlı olarak yüksek bulunması,lomber ve femur T skoru değerlerinin PLR ile negatif korelasyon göstermesi osteoporozun inflamatuar bir süreç ile ilişkili bir hastalık olabileceğini, komorbid inflamatuar hastalıkların osteoporozu derinleştirebileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
AIM: Osteoporosis is a metabolic bone disease characterized by decreased bone mass and deterioration in microarchitecture. The relationship between osteoporosis and inflammation is frequently emphasized. In our study, the difference between the neurophile/lymphocyte ratio(NLR),platelet/lymphocyte ratio(PLR),monocyte/ lymphocyte ratio (MLR) values, which were evaluated as inflammation parameters, between osteoporosis, osteopenia and normal groups; The correlation between osteoporosis and inflammation was tried to be shown by looking at the correlation between lumbar and femur T score values and NLR, MLR, PLR values. METHOD: 2019-2021 DEXA results and hemogram parameters, NLR, PLR, MLR values, erythrocyte sedimentation rate, C-reactive protein (CRP), vitamin D, calcium, phosphorus, parathormone (PTH), alkaline phosphatase (ALP), uric acid and B12 values were recorded. Patients with rheumatic diseases, malignancies, steroids or those using drugs that can change hemogram parameters were excluded from the study, and 250 patients were divided into 3 groups according to BMD measurement: osteoporosis, osteopenia and normal. The difference between the groups in NLR, PLR, and MLR and their correlation with the lumbar and femoral T score were examined. Distribution of variables in statistical analysis kolmogorov measured with the smirnov test. ANOVA, Kruskal-wallis and mann-whitney u test were used in the analysis of quantitative independent data, chi-square test was used in the analysis of qualitative independent data, and fischer test was used when the chi-square test conditions were not met . SPSS 28.0 program was used in the analysis. RESULTS: Of the patients, 101 were classified as osteoporosis, 100 with osteopenia and 49 as normal. While lymphocyte and monocyte levels were significantly lower in the osteoporosis group (p0.05). Lumbar and femoral T score and PLR value showed a negative correlation. (r= - 0.250, p=0.00; r= -0.134, p= 0.035) CONCLUSION: In our study, NLR and PLR were found to be significantly higher in the osteoporosis group compared to the other groups, and the lumbar and femoral 6T score values were negatively correlated with PLR, suggesting that osteoporosis may be a disease associated with an inflammatory process, comorbid suggested that inflammatory diseases may deepen osteoporosis.