Baş üstü aktivite yapan sporcularda skapular diskinezinin incelenmesi
Investigation of scapular dyskinesia in overhead athletes
- Tez No: 774240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE VERGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, baş üstü aktivite yapan sporcularda skapular diskinezi ile yaralanma riski arasındaki ilişkiyi inceleyerek skapular diskinezi gelişen sporcular ile skapular diskinezi gelişmeyen sporcular arasındaki yaralanma risklerini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya 18 basketbolcu, 64 voleybolcu, 14 hentbolcu olmak üzere baş üstü aktivite yapan toplam 96 sporcu gönüllülük esasına göre dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen sporcuların demografik ve fiziksel özellikleri kaydedildi. Sporcuların skapular diskinezileri; Skapular Yardım Testiyle (SYT), Skapular Retraksiyon Testiyle (SRT) ve Lateral Skapular Kayma Testi (LSKT) ile değerlendirildi. Yaralanma riskleri ise Fonksiyonel Hareket Analizi (FMS) ile değerlendirildi. Çalışmamıza dahil ettiğimiz baş üstü aktivite yapan toplam 96 sporcunun 29'unda (%30,2) skapular diskinezi saptandı.
Özet (Çeviri)
The present study attempted to investigate the relationship between scapular dyskinesia (SD) and injury risk in overhead athletes and to compare the injury risks between athletes with SD and those without it. A total of 96 athletes who did overhead activities, including 18 basketball players, 64 volleyball players and 14 handball players, were included in the study on a voluntary basis. The demographic and physical characteristics of the athletes included in the study were recorded. The scapular dyskinesias of the athletes were evaluated with the Scapular Assist Test (SAT), the Scapular Retraction Test (SRT), and the Lateral Scapular Glide Test (LSKT). Injury risks were evaluated with Functional Movement Analysis (FMS). Scapular dyskinesia was detected in 29 (30.2%) of the 96 athletes included in the study who did overhead activities.