Glikofit Arabidopsis thaliana ve halofit Schrenkiella parvula bitkilerinin er stresine yanıtının karşılaştırılması
Comparison of er stress response in glycophyte Arabidopsis thaliana and halophyte Schrenkiella parvula plants
- Tez No: 774241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ UZİLDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bitki büyüme ve gelişmesini sınırlayan en önemli abiyotik stres faktörlerinden birisi olan tuz stresinin, bitkiler üzerinde ozmotik ve toksik etki gibi olumsuz etkileri bilinmektedir. Tuzlu ortamlara uyum gösteren halofitik bitkiler; anatomik, fizyolojik ve moleküler düzeyde uyumlu bileşiklerin sentezi, antioksidan savunmanın uyarılması ve hücre içi iyon bölümlenmesinde görev alan taşıyıcı proteinlerin daha kuvvetli şekilde ifade edilmesi gibi çeşitli adaptasyonlar geliştirmiştir. Orta şiddette tuz stresi altında bitkilerde endoplazmik retikulum (ER) stresi belirteci olan binding protein 3 (BIP3) gibi genlerin ifadesinin arttığı ve bu durumun en azından glikofitik bitkilerde tuz stresinin ER stresine neden olabileceği önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Ancak, halofitik bitkilerde bu konu ile ilgili çalışmalar sınırlı kalmıştır. Bu çalışmada, A. thaliana ve S. parvula bitkilerine ER'de N-glikolizasyonu engelleyerek katlanmamış proteinlerin birikimini tetikleyen Tunikamisin isimli antibiyotik uygulanmış ve bitkilerin ER stresine verdikleri yanıtlar fizyolojik ve moleküler düzeyde incelenmiştir. Sonuçlara göre Schrenkiella parvula'nın ER stresine daha toleranslı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Salt stress is one of the most important abiotic stress factors limiting plant growth and development. It is known to have negative effects on plants such as osmotic and toxic effects. Halophytic plants adapted to saline environments; have developed various adaptations such as synthesis of compatible compounds at the anatomical, physiological and molecular level, stimulation of antioxidant defense and stronger expression of carrier proteins involved in intracellular ion partitioning. It has been shown in previous studies that under moderate salt stress, the expression of genes such as binding protein 3 (BIP3), which is a marker of endoplasmic reticulum (ER) stress in plants, increases and that salt stress may cause ER stress, at least in glycophytic plants. However, studies on this subject in halophytic plants have been limited. In this study, an antibiotic named Tunicamycin, which inhibits N-glycosylation in the ER and triggers the accumulation of unfolded proteins, was applied to A. thaliana and S. parvula plants. By this means, the responses of plants to ER stress were examined at the physiological and molecular level. According to the results, it was determined that Schrenkiella parvula was more tolerant to ER stress.