Ege Bölgesinde tarlada çalışılabilir gün olasılıkları ve çalışılabilirlik haritaları
Probabilities and maps of field work days for Ege Region
- Tez No: 77425
- Danışmanlar: PROF. DR. H. ÜNAL EVCİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
V ÖZET EGE BÖLGESİNDE TARLADA ÇALIŞILABİLİR GÜN OLASILIKLARI VE ÇALIŞİLABİÜRLİK HARİTALARI DEVECİ, Mustafa Yüksek Lisans Tezi, Tarım Makineleri Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. H. Ünal EVCİM Şubat 1998, 133 sayfa Günümüzde hızla artan dünya nüfusu beslenme sorununu da artırmaktadır. Beslenme ihtiyacının karşılanabilmesi için daha çok gıda üretimi yapılmalı, yani daha fazla alanda tarımsal üretim yapılmalıdır. Ama tarım yapılan alanlar daha fazla genişletile memektedir. Bu nedenle tarımsal üretimi artırmanın yolu, verimi artırmaktan, yani daha etkin ve planlı mekanizasyon uygulama larından geçmektedir. Yoğun ve etkili mekanizasyon sistemlerinin uygulanabilirliği ise iklim faktörlerine bağlıdır. Fakat üretimi her yönü ile direkt olarak etkileyen iklim faktörlerinin yıldan yıla değişmektedir. Bu da iş programlarının planlanmasını ve mekanizasyon sistemlerinin uygulanabilirliğini çoğu zaman olumsuz etkilemektedir. Bu durumda üretici, iklimin olumsuz etki lerinden korunmak için çalıştığı yöreye ait çalışılabilir gün olasılık larını tahmin etmek zorundadır. Bu amaçla tezde, örnek olarak ele alınan Bornova için çalışılabilirliğin değişik koşulları incelenerek optimum çalışma koşulları belirlenmiştir. Uzun yıllara ait meteorolojik verilerine ulaşılabilen Ege bölgesinin 21 noktasında, bu optimum çalışma koşullarındaki çalışılabilir gün olasılıkları, İşgünsay paket programı kullanılarak, hesaplanmış ve bunlar çalışılabilirlik haritaları haline dönüştürülmüştür. Anahtar sözcükler : Toprak nemi modeli, İşgünsay, Tarlada çalışıla bilir gün olasılıkları, Çalışılabilirlik haritaları.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT PROBABILITIES AND MAPS OF FIELD WORK DAYS FOR EGE REGION DEVECİ, Mustafa MSc in Agriculturel Engineering Supervisor : Prof. Dr. H. Ünal EVCİM February 1998, 133 pages The increasing population of the world today is also increasing the need for food. In order to meet the food require ments more crops need to be produced; in other words, the agri cultural production has to be done in larger areas. But agricultural land can not be enlarged any more. That's why, the yield per unit area has to be increased, by performing more active and organized mechanization systems. Applicability of a high level of well organized mechanization systems depends on the weather conditions. However, changes in the weather conditions from one year to another affects production directly in every respect. Thus, planning work programmes and applying mechanization systems are adversely affected. For these reasons, to eliminate the negative effect of weather conditions, farmers have got to predict work day probabilities for their working areas. Therefore, in this thesis, for the sample Bornova region, workable probabilities have been carefully studied to optimize workable conditions. Work day probabilities for optimized condi tions have been calculated, using İşgünsay computer program me, in the years of research through meteorological data obtained for 21 parts of Ege Region, and so workable maps have been drawn. Keywords : The soil moisture model, İşgünsay, Field work day probabilities, Workable maps.