İzmir İlinde tarım dışı bırakılan toprakların arazi kullanma yetenek sınıflarının saptanması üzerine araştırma
A Research on delinitaion of landuse capability clases of the soil uses non agricultural purposes in İzmir region
  1. Tez No: 77424
  2. Yazar: ALİ RIZA DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ALTINBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET İZMİR İLİNDE TARIM DIŞI BIRAKILAN TOPRAKLARIN ARAZİ KULLANMA YETENEK SINDILARININ SAPTANMASI ÜZERİNE ARAŞTHIMA DURAN, A. Rıza Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ünal ALTINBAŞ 1998, Şubat-96 Sayfa Ülkemizde yaygın olarak görülen tasarımsız ve izlencesiz arazi kullanımı, üretken topraklarımızın geri dönülmesi mümkün olmayacak şekilde tarım dışına çıkartılmasına olanak vermektedir. Bu araştırma ile ülkemizin en verimli arazilerinin yer aldığı İzmir ili ve ilçelerindeki tarım dışı amaçlı arazi kullanımı incelenmiştir. Taran arazilerinin gerek tasarımlı gerekse tasarımsız şekilde sanayi, turizm yada yerleşim alanı gerekçesi ile tarım dışı amaçlarla kullanıldığı bilinmektedir. Taran dışına çıkartılan ve çıkartılmakta olan tarım arazilerinin nitelik ve niceliklerinin belirlenmesini amaçlayan bu araştırma ile toprakların kimi fiziksel ve kimyasal özellikleri ile kullanım yetenek sınıflan ve yeni toprak taksonomisine göre sınıflandırılan topraklar ortaya çıkarıldı. İzmir ili ve ilçeleri arazilerinin kimi yapısal, fiziksel, kimyasal vb doğal özelliklerini belirlemek için arazi etütleri sürecinde 16 ayrımlı pedon açılarak toplam 60 adet toprak ve ana özdek örneği alındı. Laboratuvar analiz verileri ve arazi gözlemlerine göre topraklar taksonomik olarak Typic Xerofluvent, Typic Xerorthent, Lithic Xerorthent, Typic Xeropsamment, Typic Xerochrept Typic Halaquept, Typic Rendoll, Lithic Rhodoxeralf ve Calcic Palexeralf alt gruplarında saptandı. Bölgede, I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII arazi kullanım yetenek sınıfındaki araziler belirlenirken, yoğun yerleşim amaçlı tarım dışı bırakılan arazilerin %5V nin I., II. ve III, arazi kullanım yetenek sınıfındaki tarımVI topraklarında yer aldığı ortaya çıkarıldı. Sanayi amaçlı tarım dışı bırakılan arazilerin %49 nun I. II. ve III. arazi kullanım yetenek sınıfındaki tarım topraklarında yer aldıkları, 15.163da alanın ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yine sanayi amaçlı tarım dışında bırakılmak üzere planlandığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT A RESEARCH ON DELINIATION OF LAND USE CAPABILITY CLASSES OF THE SOILS USED NON AGRICULTURAL PURPOSES IN IZMIR REGION DURAN, A.Rıza Supervisor: Prof. Dr. Ünal Altınbaş 1988, February, 96 pages Agricultural lands have been using for non agricultural purposes because we use our lands without any land use policy and control. As a result of that high productive soils were destroyed and can not used for agricultural purposes anymore. Non agricultural land use policy of Izmir and its villages were studied, the most productive soils of Turkey were located in this region, by this research. It is known that, agricultural lands have been using in non agricultural purposes such as tourism, industry, settlement area etc. Some physical and chemical properties and land use capability classes of The soils which used for non agricultural purposes were delineated and classified according to The New Soil Taxonomy System. Soil and parent material samples were taken from 16 soil profiles during to the field work for the purpose of detection of some structural, chemical and physical properties of the soil located in around of The Izmir. According to the results of laboratory analyses and field observation the soils were classified as Typic Xerofluvent, Typic Xerorthent, Lithic Xerorthent, Typic Xeropsamment, Typic Xerochrept, Typic Halaquept, Typic Rendoll, Lithic Rhodoxeralf and Calcic Palexeralf. I., II., III., IV., V., VI., VII. and VIII. land use capability classes soils were located in the region. It is detected that 51% of the intense settlement and 49% of industrial places were located in I., II. and III. land use capability classes soils.