Diet and Health in Relation to Changes of Urban and Rural Living During the Bronze and Iron Ages, in the Southern Levant
Güney Levant'ta Tunç ve Demir Çağlarında Kentsel ve Kırsal Yaşamdaki Değişikliklerle İlişkili Diyet ve Sağlık
- Tez No: 774250
- Danışmanlar: PROF. DR. SİMON HİLLSON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of London - University College London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Güney Levant, birkaç kültürel değişikliğe tanık olan bir alandır. erken Neolitik çağ ve modern zamanlar. Siyasi yapıdaki farklılıklar arkeolojik dönemler, sosyal ve kültürel değişimlerle paralellik göstermiştir. iki temel geçim tarzı arasındaki dalgalanmalar biçimini alan altyapı köy/kırsal ve kentsel ortamlar. Bu çalışmada yedi arkeolojik dönem Erken Tunç I, Erken Tunç II-III, Erken Tunç IV, Orta Tunç II, Orta Tunç III, Geç Tunç ve Demir Çağı II. Bu dönemlerin birleşimi iki Levanten bölgesinden elde edilen mevcut iskelet materyali ile mümkün olmuştur: Jericho ve Tell es-Sa'idiyeh. Eski site, belirtilenlerden altısına tarihlenen iskelet topluluklarına sahiptir. Tell es-Sa'idiyeh malzemesi ise Geç Tunç dönemine aittir. Çalışmanın temel amacı, iskelet toplulukları üzerinde araştırma yapmaktır. önerilen sosyal, kültürel ve politik karmaşıklıkları farklı köy/kırsal ve kentsel ortamlardaki geçim biçimleri, diyete özel önem verilmesi, büyüme ve gelişme, eklem hastalıkları, travma ve nüfus hareketi. Araştırma arka plan, iskelet topluluğunun koruma doğasını kapsıyordu ve iki sitenin arkeolojik özellikleri. Bir kavram olarak şehircilik tartışıldı ve kanıtlandı bunun için arkeolojik kayıtlarda. Daha sonra her biri için arkeolojik bir inceleme yapıldı. arkeolojik dönem hakkında yapılan önceki araştırmaların tartışılmasıyla birlikte güney Levant bölgesinden iskelet malzemesi. Cevaplamak için diş patolojisi ve iskelet paleopatolojisi metodolojileri kullanıldı. Aşağıdaki dört hipotez. Çalışma, Orta Tunç döneminde şehirciliğin II'ye karbonhidrat tüketiminde bir artış eşlik etti; tutarlılık Diyette diğer dönemlerde kırsal ve kentsel ortamlarda bulunmuştur. türünün olduğunu ileri sürmektedir. Tüketilen diyet, ortamın uygun olup olmadığına bakılmaksızın sert ve lifli bir kıvamdaydı. köy/kırsal veya kentsel. Ayrıca, kentsel ve kırsal ortamların her ikisinin de duyarlı olduğunu önermektedir. sağlık bozuklukları ve her iki ortam arasındaki ayrımın tespit edilmesinin zor olabileceği bu iskelet topluluğunun analizinden. Son olarak, nüfus için kanıt sağlar güney Levant bölgesinin sakinleri arasında süreklilik ve süreksizlik
Özet (Çeviri)
The southern Levant is an area that has witnessed several cultural changes between the early Neolithic age and modern times. Differences in political structure from one archaeological period to another were paralleled by changes in the social and cultural infrastructure that took the form of fluctuations between two main modes of subsistence in either village/rural and urban settings. In the present study, seven archaeological periods were examined: Early Bronze I, Early Bronze II-III, Early Bronze IV, Middle Bronze II, Middle Bronze III, Late Bronze and Iron Age II. The combination of these periods was made possible by the available skeletal material from two Levantine sites: Jericho and Tell es-Sa‟idiyeh. The former site has skeletal assemblages dating to six of the mentioned periods, whilst Tell es-Sa‟idiyeh material dates to the Late Bronze period. The main objective of the study is to conduct research on the skeletal assemblages in order to relate the proposed social, cultural and political complexities to the different modes of subsistence in village/rural and urban settings, paying particular attention to diet, growth and development, joint diseases, trauma and population movement. The research background covered the preservation nature of the skeletal assemblage and the archaeological features of the two sites. Urbanism as a concept was discussed and evidence for it in the archaeological record. Then an archaeological review was conducted for each archaeological period along with the discussion of previous research performed on the skeletal material from the southern Levant region. Dental pathology and skeletal paleopathology methodologies were used to answer the following four hypotheses. The study proposes that urbanism during the Middle Bronze II was accompanied by an increase in the consumption of carbohydrate; whilst consistency in diet was found in the other periods of rural and urban settings. It suggests that the type of diet consumed was of a tough and fibrous consistency regardless of whether the setting was village/rural or urban. It also proposes that urban and rural settings were both susceptible to health disturbances, and that the distinction between both settings can be difficult to detect from analysis of this skeletal assemblage. Finally, it provides evidence for population continuity and discontinuity among the inhabitants of the southern Levant region.