Psikiyatrik hastalıklar, madde ve alkol bağımlılığında beslenme eğitiminin diyet ve ruh sağlığı üzerindeki etkisi
The impact of nutrition education on diet and mental health in psychiatric disorders, substance, and alcohol addiction
- Tez No: 880994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışma, farmakoterapi ve psikoterapi tedavilerine ek olarak uygulanan diyet ve beslenme eğitiminin, bireylerin beslenme alışkanlıklarını, fiziksel aktivite düzeylerini ve sağlık sonuçlarını nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için yapılmıştır. Araştırma, 19-64 yaş grubunda vaka grubu (VG; 20 kişi) ve kontrol grubu (KG; 20 kişi) olmak üzere toplam 40 kişinin dahil edildiği, ön test-son test eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel bir desen kullanılarak Ankara'da bir psikiyatri hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Sağlıklı beslenme eğitimi VG'na 10 oturumda verilmiş, KG ise eğitim almamıştır. Beslenme eğitimi, sağlıklı beslenme alışkanlıkları, enerji dengesi, vitamin ve mineral alımı eğitimleri içermektedir. Müdahale öncesi ve sonrası dönemlerde alınan veriler; genel bilgileri, sağlık durumu, beslenme alışkanlıkları ve demografik özelliklerini belirlemek için tanımlayıcı anket formu; beslenme tüketimini değerlendirmek için 24 saatlik besin tüketim kaydı; psikolojik durumu ve beslenme ile ilişkisi için CES Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği, Yeme Tutum Testi, Modifiye Edilmiş Besin Bağımlılığı Ölçeği, Gece Yeme Anketi, Duygusal İştah Anketi; vücut kompozisyonu için antropometrik ölçümler, beslenme bilgi düzeyi için Beslenme Bilgi Ölçeği'ni içermektektedir.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the impact of diet and nutrition education, combined with pharmacotherapy and psychotherapy, on nutritional habits, physical activity, and health outcomes. Conducted at a psychiatric hospital in Ankara, the research used a quasi-experimental pre-test-post-test control group design with 40 participants aged 19-64, divided into a case group (CG; 20 people) and a control group (KG; 20 people). The CG received 10 sessions of nutrition education, while the KG did not.