Mathematical modeling of atmospheric dispersion and risk assessment of radionuclides released from real or hypothetical nuclear power plant accidents under normal or extreme meteorological conditions
Gerçek veya hipotetik nükleer güç santrali kazalarından salınan radyonüklidlerin normal veya uç meteorolojik koşullar altındaki atmosferik dağılımı ve risk değerlendirmesinin matematiksel modellenmesi
- Tez No: 774254
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Aşırı hava olaylarının nükleer kazalardan salınan radyoaktif maddelerin atmosferik dağılımı üzerindeki etkisi daha önce araştırılmamıştır. Bu nedenle, bu çalışma, normal ve aşırı hava olayları altındaki nükleer kazalar için yeni bir kapsamlı risk değerlendirme metodolojisi sunmaktadır. Bu metodoloji ile, normal koşulları temsil eden bir tam yıl ve uç meteorolojik koşulları temsil eden dönemler için çok sayıda simülasyon gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada geliştirilen WTEM aracı, uç koşulları analiz etmek için kullanılmıştır. WTEM aracı, 1979-2021 yılları arasındaki aşırı sıcak, yoğun yağışlı ve düşük rüzgârlı dönemlerini tespit etmiştir. Akkuyu Nükleer Santrali (NGS) için FLEXPART kullanılarak simülasyonlar yapılmış ve bu çalışmada geliştirilen RARE aracı ile kaynak terim üretilmiştir. Tüm simülasyonlardan elde edilen sonuçlarla, yetişkinler ve bebekler için 1 yıllık toplam etkin doz eşdeğerini (TEDE) hesaplanmıştır. Ayrıca, yirmi farklı radyonüklit dikkate alınarak beş en kötü durum senaryosu için daha kapsamlı TEDE hesaplamaları yapılmıştır. Tüm TEDE değerleri bu çalışmada geliştirilen SDEP aracı ile hesaplanmıştır. 1986 yılı boyunca yürütülen simülasyonlarda, yer seviyesindeki radyo-sezyum birikimlerinin, Akkuyu NGS'nin kuzey ve doğusunda daha yüksek olduğu tespit edildi. Öte yandan, radyo-iyot konsantrasyonları ise kaynağın güneyinde daha yüksek hesaplanmıştır. Yağışların ve taşınım yönünün de etkisiyle, aşırı yağışlı dönemlerde en yüksek birikimler ve TEDE, Türkiye'nin kuzey ve batı bölgelerinde tespit edilmiştir. Aşırı sıcak ve durgun dönemlerde ise radyonüklidler ağırlıklı olarak doğu Akdeniz'e taşınmış ve en yüksek birikimler ve TEDE bu bölgede tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The impact of extreme weather events on the atmospheric dispersion of radioactive materials released from nuclear accidents has not been investigated. Therefore, this study presented a new comprehensive risk assessment methodology for nuclear accidents under normal and extreme weather conditions. With this methodology, many simulations were performed under all extreme meteorological conditions and one full year that represented year-round normal conditions. The WTEM (Weather Types and Extreme Meteorology) analysis tool developed in this study was used to analyze extreme conditions. The WTEM tool detected periods of extreme temperature, heavy rainfall, and low wind speeds between 1979-2021. Simulations were performed for Akkuyu Nuclear Power Plant (NPP) using FLEXPART dispersion model, and the source term was generated with the RARE (Radioactive Release) tool developed in this study. The results were used to calculate the 1-year total effective dose equivalent (TEDE) for adults and infants. In addition, more comprehensive TEDE calculations were applied for five worst-case scenarios, considering twenty radionuclides. All TEDE values were calculated with the SDEP (Simple Dose Estimation and Plotting) tool developed in this study. In simulations conducted throughout 1986, ground-level radio-cesium depositions were higher in the North and East of the Akkuyu NPP. On the other hand, radio-iodine concentrations were higher in the South of the.source. With the effect of precipitation and transport direction, the highest depositions and TEDE were detected in the North and West of Turkey in extreme rainy periods. In extreme warm and stagnant periods, radionuclides were transported mainly to eastern Mediterranean, and the highest depositions and TEDE were determined in this region.