Ailesel Akdeniz Ateşi hastalığında kullanılan konvansiyonel kolşisinler ile yurt dışı kolşisin preperatlarının etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of conventional colchicines and overseas colchicine preparations used in Family Mediterranean Fever
- Tez No: 774253
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN EDİZ DALKILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ailevi Akdeniz ateşi (AAA), steril peritonit, plevral inflamasyon, artrit ve / veya erizipel benzeri döküntü ile tekrarlayan ateş epizodları ile karakterize, monojenik, oto inflamatuar kalıtsal bir hastalıktır. Bu klinik epizotlar kendi kendini sınırlandırsa da, hastalar düşük yaşam kalitesi, kronik inflamasyonun bir sekeli olarak, böbrek yetmezliğine ve erken ölüme yol açabilen sekonder amiloidoz gelişme riski altındadır. Uygun dozlarda kullanıldığında kolşisin güvenli ve AAA tedavisinde etkili olup amiloidozu önleyen yegane ve en önemli moleküldür. Çalışmamızda yurt içi kolşisin preperatlarına (colchium dispert, kolsin) direnç veya yan etki durumlarında, yurt dışı kolşisinlerinin (Colchicine Opocalcium, Colchicine Lirca, Colchicine Seid) etkinliğini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza Bursa Uludağ Üniversitesi İç hastalıkları Anabilim Dalı, Romatoloji polikliniğinde takipli, konvansiyonel kolşisinlere dirençli veya yan etki gelişen 75 hasta katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean fever (FMF) is a monogenic, auto-inflammatory inherited disease characterized by recurrent episodes of fever with sterile peritonitis, pleural inflammation, arthritis, and/or erysipelas-like rash. Although these clinical episodes are self-limiting, patients are at risk of developing secondary amyloidosis as a sequela of poor quality of life, chronic inflammation, which can lead to kidney failure and premature death. When used in appropriate doses, colchicine is safe and effective in the treatment of FMF, and is the only and most important molecule that prevents amyloidosis. In our study, we aimed to investigate the effectiveness of foreign colchicine (Colchicine Opocalcium, Colchicine Lirca, Colchicine Seid) in cases of resistance or side effects to domestic colchicine preparations (colchium dispert, kolsin). Our study included 75 patients who were followed up in the Rheumatology outpatient clinic of Bursa Uludag University Internal Medicine Department, who were resistant to conventional colchicine or developed side effects.