Endüstriyel kaynaklarda hüzme yükselmesi
Plume rise in industrial sources
- Tez No: 14076
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VEYSEL EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Endüstriyel kaynaklar düşük ısıl kapasite, kısa bacalar, küçük de şarj hızları ve yerleşim bölgeleri içinde yer almaları gibi özellikle ri dolayısı ile bu bölgelerdeki hava kalitesinin korunmasında birinci önceliğe sahip kaynaklardır. Bu tür kaynaklar için EPA'nm geliştir diği hava kirliliği modellerinde Briggs'in hüzme yükselmesi eşitlikle ri kullanılmaktadır. Bu ifade büyük nokta kaynaklar için kalibre edildiği için endüstriyel kaynaklara uygulanmasında önemli hatalara sebebiyet vermektedir. Yaptığımız çalışmada bu husus incelenmiş ve endüstriyel kaynaklarda huzme yükselmesini veren genel ifadeler çıka rılmıştır. Birinci bölümde Dünya enerji tüketimindeki gelişmeler ve ülkemizde fosil yakıt kullanımından oluşan kirleticiler incelenmiş, çalışmanın amacı ve kapsamı verilmiştir. İkinci bölümde huzme tanımlanmış ve huzme yükselmesine etki eden meteorolojik faktörler ve kaynak özellikleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde huzme yükselmesi teorileri incelenmiştir. Yoğunluk farklarının etken olduğu huzmeler için "2/3 Kanunu 'nun çıkarılışı ve rilmiştir. Daha sonra konuyla ilgili literatür incelemesi yer al maktadır. Bu incelemeler kaynaktan uzaklığa bağlı olarak huzme yö rüngesini veren ifadelerle nihai hüzme yükselmesini veren ifadeler olmak üzere iki bölümde yer almıştır. Dördüncü bölümde, deneysel çalışmanın planlanması, çalışmanın yürü tüldüğü tesisin tanıtımı, kullanılan ölçüm tekniği ve meteorolojik parametrelerin ölçümü üzerinde durulmuştur. Ölçüm sonuçları ve lite ratürden derlenen datalar geri yıkama potansiyelleri gözönüne alınarak üç ayrı kategoride incelenmiş ve regresyon doğruları bulunmuştur. Beşinci bölümde gözlem sonuçları çeşitli yönleri ile değerlendiril miş ve genel ifadeler çıkarılmıştır. Bulunan ifadeler ile Briggs eşit liği arasındaki farkın nedenleri üzerinde durulmuştur. Altıncı bölümde, bulunan neticeler toplu halde özetlenmiştir. xıv
Özet (Çeviri)
SUMMARY PLUME RISE IN INDUSTRIAL SOURCES Air quality in any region is affected by air polluting sources, which are defined as point, line and area sources. Point sources play an important role on air quality due to their variety, polluting potential and continuity. Therefore, control of point sources is an important step in preventing air pollution. Point sources are divided into two groups according to the, _“ buoyancy flux (F). These are;. thermal power plants (F>100 m.s ) and industrial sources (F1.5 (regligible downwash), 1.01.5, the regression line gives 15-25% lower plume rise compared to the Briggs formula. This deviation becomes 25-30% for 1.0< w/u< 1.5, and approximately 50% for w/u < 1.0 xviiThe deviations from ”2/3 Law“ for the industrial sources can be explained as follows; 1. The wind speed used in the ”2/3 Law“ is the wind speed at stack height. Major point sources have tall stack heights (h,> 150m). In the upper atmospheric layers wind profile can be assumed constant, whereas it becomes significant in the layers 50-100m above the ground. Therefore in the industrial sources, wind speed at the effective stack height should be taken instead of at the physical stack height. 2. The entrainment coeficient,3, becomes greater than 0,6 which is taken in the ”2/3 Law“. This is due to the effect of the wind velocity gradient. The entrainment of ambient air into the plume increases due to the effect of the wind shear, and as a result plume dilution increases, the difference in densities decreases and plume rise decreas. 3. In industrial sources, stack gas exit velocity is generally lower than 10 m.s--'-. The wakes formed by the stack and the nearby buildings, result in downwash due to low stack gas exit velocity. 4. Due to strong atmospheric turbulence as a results of the topografical and meteorological characteristic of the study area, the density differentials between the plume and the ambient air are weakened, and lower rises are obtained. The effective plume rise parameter in the Gaussian dispersion model affects the ground-level concentration significantly. Therefore in general the lowest estimation of the plume rises is assumed to ensure safe ground-level concentration. In industrial sources these estimation must be accurate enough to predict the actually conditions. Accordingly, taking into account of the observed data and the data from the literature, the following relations are found to express the plume rise more accurately - For w/u 1.5 Ah = 1.3 F1/3 u-1.x2/3 (5) - For 1.0 w/u 1.5 Ah = 1.15 F1/3. u”1. x2/3 (6) - For w/u 1.0 Ah = 0,8 F1/3. u“1. x2/3 (7) The following general expressions are found from analysis of the data of SEKA-Bolu and Bringfelt; - For the data of SEKA-Bolu Ah = 1,1 F1/3. u”1. x2/3 Corr= 0,77 (8) XV111- For the data from Bringfelt Ah = 1,2 F1/3. u“1. x2/3 Corr= 0.66 (9) The general expression in obtained for combined data groups Ah = 1.15 F1/3. u”1. x2/3 (10) In this work, the value of this coefficient is determined as 1.15 instead of 1.6, and maximum concentration values were calculated using the former value. It was shown that this value results in a better approximation of the plume rise expression for industrial sources xix