Kentsel yaşamı daha etkin kılmanın alternatif bir yolu olarak geçici mekanlar
Temporary spaces as an alternative way of making urban life more effective
- Tez No: 774263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE MALKOÇ TRUE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Geçici mekânlar, daha yaşanabilir çevreler yaratmak adına kullanılabilecek alternatif yollardan biridir. Araştırmanın konusunu, kentsel mekânların mevcut niteliklerinin yanı sıra keşfedilmemiş potansiyellerinin saptanması ya da bölgeye alternatif etkinlikler kazandırabilmenin en kısa süreli, ucuz ve kolay yolu olan geçici mekânlar oluşturmaktadır. Literatür araştırmaları sonucunda geçici mekânlar kullanım amaçlarına göre sınıflandırılmış ve bu sınıflandırmaya göre incelenmiştir. Araştırmada geçici mekân-kullanıcı ilişkisi ve geçici mekânın tasarım hedeflerinin ötesine geçip geçemediği sorgulanmıştır. Bu kapsamda araştırmanın ana materyalini İzmir Kordon bölgesinde yer alan“Tırtıl Sergi Ünitesi”oluşturmaktadır. Araştırmanın yöntemini geçici mekânın kullanım amaçlarının tespitine yönelik mekân gözlem formu ve tasarımcı firmanın tasarım hedeflerinin sorgulandığı görüşme formu oluşturmaktadır. Elde edilen bulgulara göre tasarımcı firmanın tasarım hedeflerinin çoğuna ulaştığı belirlenmiştir. Geçici mekânın her yaştan kullanıcıya hitap ettiği görülürken, mekânda gözlenen en yoğun aktiviteler geçiş, bekleme ve dinlenme olarak tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, geçici mekânların kentsel yaşamı etkin kılma, kullanıcı ile ilişkisi ve konumlandırıldığı yerlerle ilişkisine yönelik değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Temporary spaces are one of the alternative ways that can be used to create more livable environments. The subject of the research is the determination of the unexplored potential of urban spaces as well as the existing qualities or temporary spaces, which are the shortest, cheapest and easiest way to bring alternative activities to the region. As a result of the literature research, temporary spaces were classified according to their intended use and examined according to this classification. In the research, the temporary space-user relationship and whether the temporary space can go beyond the design goals were questioned. In this context, the main material of the research is the“Caterpillar Display Unit”located in Izmir Kordon region. The method of the research consists of the space observation form for the determination of the purposes of use of the temporary space and the interview form in which the design goals of the designer firm are questioned. According to the findings, it has been determined that the designer firm has achieved most of its design goals. While it is seen that the temporary space appeals to users of all ages, the most intense activities observed in the space were determined as transit, waiting and resting. As a result of the study, evaluations were made on the effect of temporary spaces in urban life, their relationship with the user and their relationship with the places where they are located.