Esansiyel yağ içerikli medikal bebek bonesi tasarımı
Medical baby bonnet design containing essential oil
  1. Tez No: 774283
  2. Yazar: EDA TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MERİH SARIIŞIK, PROF. DR. SİNEM YAPRAK KARAVANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tekstil ürünlerin öncelikli kullanım alanı her ne kadar insanları çevresel etkilerden korumak olsa da günümüzde tekstil ürünleri tıp alanında önemli bir yer edinmiştir. Son yıllarda tekstil teknolojilerinin gelişimi ve disiplinlerarası çalışmaların artması ile sargı bezleri, bandajlar gibi geleneksel tıbbi tekstil malzemelerin dışına çıkılarak yara örtüleri, yapay organlar gibi gelişmiş ürünlerin tasarlanması ve vücut içinde kullanılması mümkün olmuştur. Tıbbi tekstil ürünlerinin, kullanılacağı bölgeye uygun doğal polimerler ile üretilmesiyle hem sitotoksisitesi düşük hem de operasyon sırasında uygulanabilmesi mümkün olan ürünlerin geliştirilmesi mümkün olmaktadır. Seboreik Dermatit (SD) popülâsyonun yüzde üçünü etkileyebilen bir hastalık olup, bebeklerde ilk üç ayda görülmektedir. Infant seboreik dermatiti ya da genel olarak bebek konağı olarak bilinen bu hastalık saçlı kafa derisinde yağlı, sarı pullu bölgeler olarak ortaya çıkmaktadır. SD tedavisinde temel amaç, lezyonları ve fungal kolonizasyonu baskılamak ve sekonder enfeksiyonlara karşı önlem almaktır. Bu çalışmada saçlı deri, yüz, göğüs gibi vücudun çeşitli yerlerinde görülen kronik ve inflamatuvar bir deri hastalığı olan Seboreik Dermatit'in (SD) tedavisinde kullanılmak üzere tekstil esaslı yüzeylerin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla kuşburnu ve hindistan cevizi yağı etil selüloz ile 1:10 (çekirdek:kabuk) oranında basit koaservasyon yöntemi ile kapsüllenmiş ve yüzde üçlük(v/w) kitosan çözeltisi ile tekstil materyaline dökme (casting) metodu ile aplike edilmiştir. Çalışma kapsamında termal ve mikrodalga fiksajın etkinliği de incelenmiştir. Geliştirilen tekstil yüzeyinin öncelikle bebeklerin konak tedavisinde bone/başlık olarak kullanımı hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the primary use of textiles is to protect people from environmental impacts, textile products today have an important place in medicine. In recent years, with the development of textile technologies and increasing interdisciplinary studies, it has been possible to design advanced products such as wound dressing, artificial organs and use them in the body by going out of traditional medical textile materials such as bandages. These medical textile products are produced with natural polymers suitable for the region where they will be used, and products with both cytotoxicity and low productability have been developed. Seborrheic Dermatitis (SD), which can affect three percent of the population, is seen in the first three months of infants. Infant is known as seborrheic dermatitis, or as a general cradle cap, is defined as oily, yellow scaly areas on the scalp. The main objective in the treatment of SD is to suppress lesions and fungal colonization and to take measures against secondary infections. For this purpose, rosehip and coconut oil were encapsulated with ethyl cellulose 1:10 (core:shell) (w/w) by simple coacervation method and applied to the textile material by casting method with three percent chitosan solution. The effectiveness of thermal and microwave fixation was also investigated within the scope of the study. The aim is to use textile surface as the bone / cap in the treatment of infants