Homosisteinin normal ve obez farelerin yağ dokusunda CD36 gen ekspresyonu üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of homocysteine on CD36 gene expressions in the adipose tissue of normal and obese mice
  1. Tez No: 431647
  2. Yazar: ŞENİZ DOĞRAMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MENTEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Obezite, vücuda besinler ile alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olmasından kaynaklanan bir hastalıktır. Homosistein (Hcy), esansiyel bir aminoasit olan metiyoninin hücre içi demetilasyonu sırasında oluşan bir aminoasittir. Cluster of differentiation 36 (CD36), sınıf B çöpçü reseptör ailesinin bir üyesidir. Peroksizom proliferatör-aktive reseptör gama (PPARγ) ve CCAAT/Enhancer Bağlayıcı Protein (C/EBPα) adiposit fonksiyonu ile ilgili birçok geni aktive eden ve CD36'nın ekspresyonunu da düzenleyen transkripsiyon faktörleridirler. Bu çalışmada, hem normal hem de yüksek kalorili diyetle obezite modeli oluşturulan BALB/c farelerden elde edilen epididimal yağ dokusunda birçok patolojik olayla ilişkili olan Hcy'nin CD36, PPARγ ve C/EBPα gen ekspresyonu üzerine etkisinin in vivo olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, her birinde 6 adet fare bulunan 4 grup oluşturuldu: Grup 1: Standart fare yemi ve içme suyu, Grup 2: Yüksek yağ içerikli yem ve içme suyu, Grup 3: Standart fare yemi ve homosistein ihtiva eden içme suyu, Grup 4: Yüksek yağ içerikli yem ve homosistein ihtiva eden içme suyu. Her grup yukarıda belirtilen şekilde üç ay beslendikten sonra epididimal yağ dokusu örnekleri alındı. Yağ dokusu örneklerinde CD36, PPARγ ve C/EBPα gen ekspresyon düzeyleri RT-PCR yöntemiyle belirlendi. Obez farelerin yağ dokusunda CD36 gen ekspresyonun anlamlı derecede arttığı bulunurken (p=0.003), Hcy'nin hem standart fare yemi hem de yüksek yağlı yem ile beslenen farelerin yağ dokusunda CD36 gen ekspresyonunu Hcy verilmeyen farelerle karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı derecede azalttığı bulundu (sırasıyla p=0.002 ve p=0.002).
Özet (Çeviri)
Obesity is a disease deriving from energy in the body absorbed with foods exceeding energy expended. Homocysteine (Hcy) is an amino acid that forms during intracellular demethylation of the essential amino acid methionine. Cluster of differentiation 36 (CD36) is a member of the class B scavenger receptor family. Peroxisome proliferator-activated receptor gamma (PPARγ) and CCAAT/enhancer binding protein alpha (C/EBPα) are transcription factors that activate several genes associated with adipocyte function and that also regulate the expression of CD36. The purpose of this study was to examine, in vivo, the effect of Hcy, associated with several pathological events, on CD36, PPARγ and C/EBPα gene expression in epididymal adipose tissue obtained from BALB/c mice with an obesity model induced with a high-calorie diet. Four groups, each containing six mice, were established in our study: Group 1: Standard chow and drinking water, Group 2: High fat content chow and drinking water, Group 3: Standard chow and drinking water with added Hcy, Group 4: High fat content chow and drinking water with added Hcy. Epididymal adipose tissue specimens were collected after mice in each group had been fed as described above for 3 months. CD36, PPAR-γ and C/EBPα gene expression levels in adipose tissue specimens were determined using the RT-PCR method. CD36 gene expression increased significantly in adipose tissue from obese mice (p=0.003), while Hcy statistically significantly reduced CD 36 gene expression in mice receiving both standard chow and high-fat chow compared to mice that were not given Hcy (p 0.002 and 0.002, respectively).