Gökdelenlerde günışığı kontrolünün görsel ve ısıl konfora etkilerinin irdelenmesi: İzmir Bayraklı örneği
Investigation of the effects of daylight control on visual and thermal comfort in scyscrapers: The case of ızmir Bayraklı
- Tez No: 774294
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTLUĞ SAVAŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Gökdelenler, ölçekleri dolayısıyla ekolojik ve çevresel açıdan enerji tüketimi, ısıl ve görsel konfor problemleri oluşturmaya elverişli yapılardır. Bu tür binalar, yapay aydınlatma, ısıtma ve soğutma için bolca mekanik ve elektrik gücü gereksinimi duyar ve sonuç olarak büyük miktarda enerji tüketirler. Bunun yanında bu çözümler her zaman ısıl ve görsel konfor problemlerine yanıt vermemektedir. Binaların enerji tüketimini ve günışığı kontrolünün sonuçlarını tahmin etmek amacıyla çok sayıda bina simülasyon araçları geliştirilmiştir. Çalışmada genel olarak bu araçlarla, seçilen binalara yapılabilecek müdahalelerin sonuçlarını öngörmeye ve daha verimli bir kullanım için öneriler getirilmeye odaklanılmıştır. Tezin birinci bölümünde, konunun amacı, kapsamı, çalışma alanındaki sınırlamalar ve çalışma yöntemi anlatılmıştır. İkinci ve üçüncü bölümde, konu ile ilgili kavramlara açıklamalar getirilmiştir. Gökdelenlerin gelişim sürecinde yapılan atılımlardan, görsel konfor parametrelerinden ve gün ışığı kontrol sistemlerinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde yapılan günışığı ölçümlerinin sonuçları açıklanmış, seçilen iki gökdelen bazında simülasyonlar hazırlanmıştır. Ölçümlerden ve simülasyonlardan alınan veriler kullanılarak seçilen iki gökdelenin kalibrasyonu yapılmıştır. Günışığı ölçüm ve değerlendirme sistemleri simülasyonda kullanılarak seçilen gökdelenlerin mevcut günışığı kullanımı değerleri elde edilmiş ve farklı alternatifler simülasyonlarla denenerek, son aşamada görsel ve ısıl konforu iyileştiren en etkili çözümler karşılaştırılmıştır. Oluşturulan tüm senaryolarda görsel konfor düzeyi paralel bir şekilde iki gökdelende de artırıldığı görülmüştür. Isıl konfor analizlerinde ise analiz döneminde cam çeşidinin gölgeleme elemanı kriterine göre konfor alanı oluşturmada daha etkili sonuç verdiği görülmüştür. Bu bilgiler göz önüne alınarak, seçilen iki gökdelenin görsel ve ısıl konfor düzeyinin artırılmasına yönelik öneriler getirilmiştir. Gökdelenlerde günışığı analizi ve iklim tabanlı günışığı metotlarının görsel ve ısıl konforu iyileştirmeye yönelik faydalarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Skyscrapers, due to their scale, are structures that are suitable for creating ecological and environmental energy consumption, thermal and visual comfort problems. Such buildings require a lot of mechanical and electrical power for artificial lighting, heating, and cooling, and as a result they consume large amounts of energy. In addition, these solutions do not always respond to thermal and visual comfort problems. Numerous building simulation tools have been developed in this regard. The study generally focuses on predicting the results of interventions to selected buildings with these tools and making suggestions for a more efficient use. In the thesis, firstly related terms and concepts to the topic are explained. The breakthroughs made in the development process of the skyscrapers and their results, visual comfort parameters and the daylight evaluation systems are explained. After that, measurements and their results were explained, simulations were prepared based on two selected skyscrapers. Two skyscrapers were calibrated using data from measurements and simulations. The current daylight usage values of the selected skyscrapers are obtained, and different alternatives were tried with simulations. Visual comfort is increased in both buildings in all alternative scenarios created. In the thermal comfort analysis for the simulation period, the glass application gave more effective results in creating comfort compared to the shading element. Considering all this information, suggestions have been made to increase the visual comfort level of the two skyscrapers selected. The benefits of daylight analysis and climate-based daylighting methods for improving visual comfort in skyscrapers are mentioned.