An evaluation of skyscraper facades in terms of sustainability: In case of Buyukdere avenue
Sürdürülebilirlik kapsamında yüksek yapı cephelerinin değerlendirmesi: Büyükdere caddesi örneği
  1. Tez No: 647519
  2. Yazar: ELA AKTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI CAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
21. yüzyılda dünyanın pek çok şehrinde yüksek katlı yapılar inşa edilmektedir ve sayıları gün geçtikçe artmaktadır. Bu süreçte çözülmesi gereken bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır.Yüksek katlı yapılar, az katlı yapılara göre çok daha fazla enerji tüketmektedir. Bu enerji tüketimi, sürdürülebilir cephe tasarım kriterlerine uyarak büyük ölçüde azaltılabilmektedir. Bu yapıların enerji tüketimini azaltıp verimini arttırmak için yüksek katlı bir yapı tasarlanırken sürdürülebilir cephe tasarım kriterleri dikkate alınmalıdır. Bu tez çalışmasında, Büyükdere Caddesi'nde 2000'li yıllardan sonra inşa edilen ofis ve/veya konut fonksiyonlu gökdelenlerin cepheleri incelenecektir. Cepheler, tez kapsamında vurgulanacak olan sürdürülebilir gökdelen cephe tasarım parametrelerine göre incelenmiştir. Ayrıca, araştırma güneş-gün ışığı, doğal havalandırma ve malzeme katagorilerine odaklanmıştır. Katagorilere ait parametreler belirlenip bina cepheleri hakkında toplanan verilere, belirtilen parametreler kapsamında değerlendirme yapılmıştır. Bu sonuçlar neticesinde Büyükdere Caddesi için sürdürülebilir gökdelen cephe tasarımı için tasarım önerisinde bulunulmuştur. Son olarak, toplanan verilerden dikkate alınan parametrelerin yüzdelik sonuçlarından değerlendirme çizelgeleri çıkartılıp çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The high-rise buildings are consuming much more energy compared to the low-rise buildings. This energy consumption can be reduced by following sustainable facade design criteria. Therefore, sustainable facade design parameters should be considered while designing a high-rise building in terms of reducing the building's energy consumption. This thesis investigated the facades of the office and/or residential functioned skyscrapers built after the 2000s at Buyukdere Avenue. It studied the facades according to the sustainable skyscraper facade design parameters, which will be emphasized within the thesis content. Furthermore, the research focused on sun-daylight, natural ventilation, and material parameters. Determining a set of parameters and then evaluating the collected data of the buildings facades features within the stated parameters. Thereafter, an evaluation chart was constructed from the collected data having results with the consideration percentile of the parameters, ending up with a suggestion of sustainable skyscraper facade design for Buyukdere Avenue.