Otizm spektrum bozukluğu tanısı almış çocuklarda hareket eğitimi programının akademik beceriler, motor beceriler ve sosyal iletişim becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of movement training program on academic skills, motor skills and social communication skills in children diagnosed with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 774318
  2. Yazar: GÜLSÜM HATİPOĞLU ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH PINAR, PROF. DR. DİLARA ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı almış çocuklarda hareket eğitimi programının akademik beceriler, motor beceriler ve sosyal iletişim becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada, katılımcılara“Gilliam Otistik Bozukluk Derecelendirme Ölçeği-2-TV (GOBDÖ TV-2)”, motor becerileri için“Peabody Motor Gelişim Ölçeği-2”(PMGÖ-2), akademik becerileri için“Ön Akademik Beceri Değerlendirme Formu (ÖN ABDEF)”ve sosyal becerileri için“Sosyal Beceri Derecelendirme Sistemi Okul Öncesi Dönem Öğretmen Formu (SBDS-OÖF)”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study; To examine the effect of movement education program on academic skills, motor skills and social communication skills in children diagnosed with Autism Spectrum Disorder. Material and Methods: In the study,“Gilliam Autistic Disorder Rating Scale-2-TV (GARS-2-TV)”was given. The“Peabody Motor Development Scale-2 (PDMS-2)”was given to measure the motor skills of the participants, the“Pre-Academic Skills Evaluation Form (PASEF)”to measure their academic skills, and the“Social Skills Rating System Preschool Teacher Form (SSRS-P-TF)”to measure their social skills.