Generation expansion planning considering electricity market
Elektrik piyasası düşünülerek üretim genişletme planlaması
  1. Tez No: 774362
  2. Yazar: EGEMEN UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Elektrik talebindeki artış eğilimi, düzenli olarak yeni santral yatırımlarını gerektirmektedir. Bu bağlamda, ekonomik ve teknik kısıtlar ile belirsizlik koşulları dikkate alınarak, elektrik talebinin güvenilir bir şekilde tedariği için üretim genişletme planlamasına (ÜGP) ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezde yürütülen ÜGP çalışmaları üç ana bakış açısı altında sunulmaktadır. İlk olarak, yük ve rüzgar enerjisi üretimindeki belirsizlikleri hesaba katan tek baralı ÜGP problemi için statik bir karma tamsayılı doğrusal programlama formülasyonu sunulmuştur. Bu problemi çözmek için iki seviyeli bir programlama tekniği kullanılmıştır. Arz-talep dengesi Monte-Carlo Simülasyon yöntemi ile belirsizlikler dikkate alınarak alt seviyede sağlanırken, üst seviyede yatırım karar değişkenleri ile temel amaç fonksiyonu ve kısıtlar formüle edilmiştir. İkinci olarak, iletim hattı kısıtlarının yatırım kararları üzerindeki etkisi, çok baralı ÜGP problemi ile incelenmektedir. İki seviyeli modelin alt seviyesinde yük ve rüzgar belirsizliklerinin varlığında DC-Optimal Güç Akışı yöntemi kullanılarak beklenen üretim ve kısıntı maliyetlerinin minimize edilmesi amaçlanırken, üst seviyede toplam maliyetlerin minimize edilmesi sağlanmaktadır. Son olarak, şebeke kısıtlı stokastik ÜGP modeli piyasa ortamında sunulmaktadır. Sunulan iki seviyeli modelde, üst seviyede yatırımcının kâr maksimizasyonu hedeflenirken, alt seviyede piyasa takas problemi farklı yük ve rüzgar enerjisi üretim koşulları altında gerçekleştirilmektedir. Hat limitlerinin ve belirsizlik koşullarının yatırım kararları, piyasa takas fiyatı ve elde edilecek kazanç üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The upward trend in electricity demand requires new power plant investments regularly. In this context, generation expansion planning (GEP) is needed for reliable supply of electricity demand considering economic and technical constraints and uncertainty conditions. The GEP studies carried out in this thesis are presented under three main viewpoints. First, a static mixed integer linear programming formulation is presented for the single-bus GEP problem which takes into account the uncertainties in load and wind power generation. A two-level programming technique is used to solve this problem. While the supply-demand balance is achieved by taking into account the uncertainties with Monte-Carlo Simulation method at the lower level, the main objective function and constraints are formulated with the investment decision variables at the upper level. Second, the effect of transmission line constraints on investment decisions is examined with the multi-bus GEP problem. While the aim is to minimize the expected production and curtailment costs by using the DC-Optimal Power Flow method in the presence of load and wind uncertainties at the lower level of the two-level model, minimization of the overall costs is provided at the upper level. Finally, the network-constrained stochastic GEP model is presented in the market environment. In the presented two-level model, the profit maximization of the investor is aimed at the upper level, while the market clearing problem at the lower level is performed under different load and wind power generation conditions. The effects of line limits and uncertainty representations on investment decisions, market clearing price and profit are examined in case studies.