Aile hekimlerinin 'aşı kararsızlığı' krizine yaklaşımları ve kriz yönetimi uygulamaları: İstanbul ili örneği
Approaches of family physicians to the 'vaccine hesitancy' crisis and crisis management practices: The case of Istanbul province
  1. Tez No: 774361
  2. Yazar: BİLGEYİS MAMMADZADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA SÖYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Birinci basamak sağlık kuruluşları sağlık yönetimi uygulamalarının küçük bir modeli olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle, sağlık kuruluşlarının yönetimi sırasında ortaya çıkan herhangi bir sorunun oluşturacağı olumsuz şartlar veya doğuracağı kriz durumu, bu kuruluşların hem uygulayıcı, hem de yöneticileri olan aile hekimlerini yakından ilgilendirir. Aile hekimlerinin en temel görevleri çerçevesinde olması nedeniyle en çok sorunla karşılaştıkları ve kriz durumu olarak da değerlendirilebilecek bir sağlık problemi de aşı kararsızlığıdır. Özellikle son yıllarda gittikçe artan ve sadece sağlık alanında değil, ekonomi ve iş yükü açısından da büyük tehlike oluşturma ihtimali olan aşı kararsızlığı sağlık alanında kriz örneği olarak ele alınabilir. Literatürde yapılan çalışmalara bakıldığında aşı kararsızlığıyla ilgili araştırmalara önem verildiği ancak bunun bir kriz olarak değerlendirildiği ve kriz yönetim uygulamaları üzerinden yorumlandığı bir çalışma görülmemiştir. Bu nedenle tez çalışmasının günümüzde artan aşı kararsızlığının incelenmesi açısından katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Primary health care institutions can be considered as a small model of health management practices. For this reason, the negative conditions or the crisis situation that will arise from any problem that arises during the management of health institutions are of close interest to family physicians, who are both practitioners and managers of these institutions. Vaccine indecision is a health problem that family physicians face the most and can be considered as a crisis situation, since it is within the framework of their most basic duties. Vaccine hesitancy, which has been increasing in recent years and is likely to pose a great danger not only in the field of health, but also in terms of economy and workload, can be considered as an example of a crisis in the field of health. When we look at the studies in the literature, there is no study in which importance is given to research on vaccine hesitancy, but it is evaluated as a crisis and interpreted through crisis management practices. For this reason, it is thought that the thesis will contribute to the examination of the increasing vaccine hesitancy today.