A novel methodology for medium and long-term electricity market modeling
Orta ve uzun dönemli elektrik piyasa modellemesi için yeni bir metodoloji
  1. Tez No: 656377
  2. Yazar: ENGİN İLSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Elektrik piyasasında ekonomik büyüme, hava koşulları, yakıt fiyatları ve yeni yatırımların zamanlaması vb. parametrelerindeki belirsizlik nedeniyle elektrik talebi, arzı ve fiyatında önemli derecede belirsizlik bulunmaktadır. Bunun karşılığında söz konusu faktörler elektrik piyasasının öngörülebilirliğini etkilemektedir. Bu tez çalışması, orta ve uzun vadeli ufuk için tasarlanmış uygun ve doğrulanmış bir elektrik piyasası modelleme metodolojisi ile elektrik piyasasının öngörülebilirliğinin ve gözlemlenebilirliğinin artırılmasını amaçlamaktadır. Önerilen metodoloji, orta vadeli ufka yönelik olarak elektrik talebi, arzı ve fiyatı modelleme bölümlerinden oluşmaktadır, ve talep ve arzdaki belirsizlikleri göz önünde bulundurarak elektrik fiyatının oluşması muhtemel aralığı ortaya koymaktadır. Bu metodoloji, değişen piyasa ortamında uzun vadeli ufukta kullanım için iki yeni özellik ile geliştirilmiştir. Bu özelliklerden ilki, daha gerçekçi elektrik arz modellemesi yapılabilmesine imkan veren bir jeneratör bakım planlama modelidir. İkincisi, gelecekteki elektrik üretim portföyünü belirleyen gerçekçi bir elektrik üretim genişleme planlama modelidir. Bu modifikasyonlara ve orta vadeli ufuk için daha önce kurulmuş olan elektrik fiyat modeline dayanarak, bu metodoloji elektrik piyasası koşullarının uzun vadeli ufukta seçilen bir yıl için nasıl gelişebileceğini ortaya çıkarabilmektedir. Dinamik yapısı ve saatlik bazda sonuç verebilme kabiliyeti sayesinde, merkezi planlamacı politika yapımında bu metodolojiden yararlanabilir.
Özet (Çeviri)
In the electricity market, there is a considerable degree of uncertainty in electricity demand, supply, and price due to the uncertainty in parameters such as economic growth, weather conditions, fuel prices, and timing of new investments, etc. These factors in return affect the predictability of the electricity market. This thesis aims to increase the predictability and observability of the electricity market by means of a suitable and validated electricity market modeling methodology designed for medium and long-term horizon. The proposed methodology consists of electricity demand, supply, and price modeling parts for the medium-term horizon and reveals the possible range of electricity prices considering the uncertainties in demand and supply. This methodology is upgraded with two new features for the utilization in the long-term horizon in the changing market environment. The first one of these features is a generator maintenance scheduling model which enables more realistic electricity supply modeling. The second one is a realistic electricity generation expansion planning model which determines the future electricity generation fleet. Based on these modifications and the previously established electricity price model used for the medium-term horizon, this methodology can reveal how electricity market conditions can evolve for a selected year in the long-term horizon. Thanks to its dynamic structure and ability to yield results on hourly basis, the central planner can benefit from this modeling methodology in policy making.