Köyceğiz Gölü havzasının hidrojeoloji incelemesi
Hydrogeological investigation of Lake Köyceğiz basin
- Tez No: 66153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BAYARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji (Hidrejeoloji) Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Köyceğiz Gölü'nün Hidrojeoloji incelemesi başlıklı bu çalışmada; Muğla îli sınırlan içerisinde yeralan 1052 km2'lik bir alanın jeolojisi, hidrolojisi, hidrojeolojisi, izotop hidrolojisi ve su kimyası konulan üzerinde çalışılmıştır. İnceleme alanının 1/100.000 ölçekli hidrojeoloji haritası hazırlanmıştır. Bölgesel jeolojik yapı; Elmalı Napları'na ait Haticeana ve Turunç Serileri'nden oluşmaktadır. Haticeana Serisi alttan itibaren Çenger Formasyo'nu (Triyas), Haticeana Formasyonu (Triyas- Jura), Babadağ Formasyonu (Jura) ve Alakaya Formasyonu'ndan (Kretase) oluşmaktadır. Turunç Serisi ise Haticeana Formasyonu (Triyas-Jura) ile Turunç Formasyonu'ndan (Jura-Kretase) oluşmaktadır. Bunlann üzerine ise, Fethiye Peridotitleri'nin bindirmesine bağlı olarak oluşan Kertmeç Melanjı (Kretase) ile Fethiye Peridotitleri (Kretase) gelir. Alansal ortalama yağış, eş yağış eğrisi yöntemi ile 1300 mm/yıl olarak bulunmuştur. Havza yağış Aralık-Şubat aylan arasında en yüksek değerlerini almaktadır. Gerçek buharlaşma-terleme değeri Cl“ iynu yöntemi kullanılarak, 455 mm/yıl olarak bulunmuştur. inceleme alanında Haticeana Formasyonu, Turunç Formasyonu, Babadağ Formasyonu ve alüvyon geçirimli, Alakaya Formasyonu, Fethiye Peridotitleri ve Kertmeç Melanjı geçirimsiz olarak kabul edilmiştir. İnceleme alanında yeralan kaynaklann yağışlı ve kurak dönem örnekleri ile inceleme alanı ve çevresinde yeralan Y.G.I.'larmdan aylık bazda toplanan izotop ve su kimyası örnekerinden, izotop örnekleri analizleri H.Ü. UKAM ile IAEA arasında yapılan RB-7997 kodlu proje kapsamında Viyana'daki IAEA laboratuvarlannda yapılırken, su kimyası örneklerinin analizleri, TSE belgeli UKAM Su Kimyası Laboratuvarlannda yapılmıştır. inceleme alanı genelinde O18 içeriği, her 100 m'lik yükseltide %o -0.3 (018)'lik bir azalma göstermektedir, izotop içeriklerinden Asar, Yuvarlakçay ve Yangı kaynaklannm diğer kaynaklara göre daha yüksek kotlardan beslendiği anlaşılmıştır. Su kimyası analizlerinin değerlendirilmesi sonunda, Ada, Kargıcakdere veII Değirmendere kaynaklan magnezyum karbonatlı sular sınıfında (Mg > Ca > Na+K > CO3+HCO3 > S04 > Cl”), Karagöl, Kükürtlü Su, Velibey Girmesi, Sultaniye Kaynak Grubu ve Çamur Banyosu (Rıza Çavuş Girmesi) sodyum klorürlü sular sınıfında, (Na+K » Mg > Ca >, Cl“ » S04 > C03+HC03), diğer bütün kaynaklar kalsiyum karbonatlı sular smıfmdadır (Ca >Mg > Na+K >, C03+HC03 > S04 > Cl”). Yapılan doygunluk analizi çalışmaları sonunda Ada, Kargıcakdere ve Değirmendere kaynakları hariç bütün kaynaklar genel olarak kalsit, dolomit ve aragonit mineraline doygun;. halit, jips, anhidrit ve manyezit minerallerine doygun değildir.
Özet (Çeviri)
In the present study, The Hydrogeological Investigations of Lake Köyceğiz, which covers surface area of 1502 km2 within Muğla city, include geology, hydrology, hydrogeology, isotope hydrology and hydrochemistry. Hydrogeological map of the study area of 1:100.000 scale is performed. Regional geology of the study area includes; Haticeana and Turunç Sequences which belong to the Elmalı Nappes. The Haticeana Sequence includes Çenger Formation (Triassic), Haticeana Formation (Triassic- Jurassic), Babadağ Formation (Jurassic) and Alakaya Formation (Cretaceous). Turunç Sequences includes Haticeana Formation (Triassic- Jurassic) and Turunç Formation (Jurassic-Triassic). The Kertmeç Melange (Cretaceous) and Fethiye Peridotites (Cretaceous) overlay these sequences due to the overthurust of the Fethiye Peridotites. The average annual precipitation of the study area is calculated as 1300 mm/year. Precipitation at the study area reach es the maximum values between December- February. The actual evapotranspration is calculated by using the CI“ method as 445 mm/year. In the study area, Haticeana Formation, Babadağ Formation,Turunç Formation, and alluvium are considered as permiable units. Whereas, Alakaya Formation, The Kertmeç Melange and Fethiye Peridotites are impermeable. The water samples were collected from the springs that are existed during the wet and dry periods for chemical analyses Whereas, montly water samples were collected from rain gauge stations around the study area for the isotopic and chemical analyses. The isotope samples were analysed at the IAEA Laboratory in Vienna, within the Project No. RB-7997 between HU(UKAM) and IAEA. Whereas, chemical analyses is carried out at UKAM Labrotory which has certificated from TSE. The O18 content in the study area is generally decreased with elevation by %o -0.3 every 100 m. The results of isotopic contents showed that Asar, Yuvarlakçay and Yangı springs are recharged from higher elevations. Chemical analyses showed thatIV Ada, Kargıcakdere, and Değirmendere sprinds indicates magnesium carbonate type (Mg > Ca > Na+K > C03+HC03 > S04 > CI”). While Karagöl, Kükürtlü Su, Velibey Girmesi, Sultaniye and Çamur Banyosu (Rıza Çavuş Girmesi) Springs are sodium cloride cloride type (Na+K » Mg > Ca >, Cl“ » S04 > C03+HC03), all other springs are calcium carbonate type. (Ca >Mg > Na+K >, C03+HC03 > S04 > CI”). Results of saturation analyses showed that all springs except Ada, Kargicak and Değirmendere springs are highly saturated with calcite, dolomite and aragonite but not saturated with gypsium, anhydrite amd magnesite.