Kur'an'a göre emaneti yüklenme olgusu (Ahzâb sûresi 72. âyet özelinde)
According to the Qur'an, the case of loading the encounter (Special to the 72nd verse of Ahzab surah)
- Tez No: 774410
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP CERAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada Kur'ân'ın insan yaşamına dair temel bir ifade sunan Ahzâb sûresinin 72. ayeti çeşitli açılardan işlenmiş ve âyetin barındırığı unsurlardan birisi olan emânet olgusu analiz edilmiştir. Sözkonusu âyetin diğer âyetlerle olan ilişkisi üzerinden emânet olgusuna dair bütünsel sonuçlara gidilmiştir. Dolayısıyla âyet ele alınırken felsefî, kelâmi, sosyolojik değerlendirmeye tâbi tutmak bu çalışmanın esas metodu olmuştur. Burada insanın emanet bağlamında neyle yükümlü olduğu kadar, neden onunla yükümlü olduğunun üzerinde yoğunlaşılmıştır. Emânetin mâhiyeti ele alınırken, ne olması gerektiği kadar ne olmaması gerektiği düşüncesi üzerinden sonuca gidilmeye çalışılmıştır. Emânetin yerine getirilmemesi ile zâlim ve câhil olmanın nasıl bir ilişkiye sahip olacağı Kur'ân âyetleri ışığında açıklanmaya çalışılmıştır. Kur'ân'ın her çağa hitap ettiği düşüncesinden hareket edilmiş ve bu emânetin günümüzde ne tür bir öneme sahip olduğu ve hem bireyde hem de toplumda nasıl bir etki meydana getirdiği üzerinde durulmuştur. Doğru bir emânet algısının varlığı ve yokluğunun neleri beraberinde getireceği ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in which the 72nd verse of the chapter of Ahzab, which is a critical verse of the Qur'an, is studied intensively and from every angle, first of all, the arguments contained in the verse have been taken into consideration. The picture as a whole has been looked at through the relationship of these arguments with other verses. When considering the verse from this point of view, observing philosophically, theologically and sociologically has been an essential and obligatory method in this study. Here, the focus is on what a person is responsible for, as well as the reason why he is responsible. While discussing the nature of entrustment, it has been tried to reach a conclusion based on the idea of what should be as well as what should not be. It has been tried to explain the relationship between not fulfilling the trust and being cruel and ignorant, through arguments. In the light of the verses, what the Qur'an means with cruelty and ignorance by failing to fulfill the trust has been examined. It is based on the idea that the Qur'an appeals to every age, and it is emphasized what kind of importance this trust has today and what kind of effect it has. It has been tried to reveal what the presence and absence of trust entails.