Elektrik özdirenç tomografi verilerinin sonlu elemanlar yöntemiyle değerlendrilmesi
Evaluation of electrical resistivity tomography data by using finite element method
- Tez No: 774420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Litolojik birimlerin tortul ortamlarda ayrımlanması iki-boyutlu elektrik özdirenç tomografisinde var olan zorluklardan biridir. Jeolojik yorumlama yapılırken genel olarak elde edilen özdirenç kesiti görsel olarak incelenmektedir. Net bir şekilde sınırların oluşturulması amacıyla geliştirilmiş çeşitli ters-çözüm yöntemleri mevcuttur fakat bu yöntemler sadece çözüme yakın bir başlangıç modeli sağlanabildiği takdirde başarıya ulaşmaktadır. Bu anlamda yapılandırılmış modellerin gerçekleştirilmesinde hibrit genetik algoritmalar kullanılmaktadır. Bir kontrol noktasındaki bir birimin sıfır kalınlığı, ünitenin o kontrol noktasında bulunmadığı anlamına gelir. Yapılandırılmamış model ağının ölçüm süresini azalttığı ve bilinmeyen parametre sayısını birkaç onla sınırlaması sebebiyle önerilen parametreleştirme yöntemi, iki boyutlu belirli bir esneklik problemi için genetik algoritmalar oluşturur. Bu tez çalışmasında Magnesia arkeolojik kazı alanında şehir surlarının devamlılığının araştırılması amacı ile toplanan elektrik özdirenç tomagrafi verileri MATLAB tabanlı ELRIS2D yazılımında değerlendirilerek modellerin yanıtlarının hesaplanma zamanı azaltılmıştır. Ayrıca toplanan veriler EarthImager programı ile de değerlendirilip, her iki programdan elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Yapılan özdirenç çalışmaları sonucunda bölgede aranan olası sur yapılarının kalıntılarına ait anomaliler saptanmış ve modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
The separation of lithological units in sedimentary environments is one of the difficulties that exist in two-dimensional electrical resistivity tomography. When conducting geological interpretation, the resistivity cross-section obtained in general is visually examined. There are various reverse-solution methods developed for the purpose of clearly establishing boundaries, but these methods are successful only if an initial model close to the solution can be provided. In this sense, hybrid genetic algorithms are used to implement structured models. The zero thickness of a unit at a checkpoint means that the unit is not located at that checkpoint. Due to the fact that the unstructured model network reduces the measurement time and limits the number of unknown parameters to a few tens, the proposed parameterization method creates genetic algorithms for a specific two-dimensional flexibility problem. In this thesis study, electrical resistivity tomography data collected for the purpose of investigating the continuity of the city walls in the Magnesia archaeological excavation area were evaluated in MATLAB-based ELRIS2D software and the time for calculating the responses of the models was reduced. In addition, the collected data were evaluated with the EarthImager program and the results obtained from both programs were evaluated by comparing. As a result of the resistivity studies carried out, anomalies belonging to the remains of possible fortification structures searched in the region were detected and modeled.