Molecular diagnoses of the resistance of genes in Staphylococcus aureus to antibiotics in the diabetic foot infections
Diyabetik ayak enfeksiyonlarında Staphylococcus aureus'taki genlerin antibiyotiklere direncinin moleküler tanıları
  1. Tez No: 774421
  2. Yazar: RASHAD SHAMKHI JEBUR ALKURDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ŞİMŞEK, PROF. DR. NAWFAL HUSSAİN ALDUJAILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) Irak'ta önemli bir hastane içi patojendir ve toplumda ve hastanede ortaya çıkmaktadır. Dört aylık bir süre boyunca toplam 132 örnek işlendi (1 Ocak 2022-30 Nisan 2022). S. aureus, geleneksel biyokimyasal testler kullanılarak tanımlandı ve tespit edilen koagülaz geni ile doğrulandı. MRSA izolatları, referans standart olarak metisilin direnç geni (mecA) saptama testi kullanılarak yedi geleneksel fenotipik yöntemle karakterize edildi. B-laktamaz üretimini tanımlamak için altı fenotipik yöntem kullanıldı. İzole MRSA yedi yöntemle antibiyotik duyarlılık testlerine tabi tutuldu. MRSA izolatları, multipleks polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile stafilokok kromozom kaset metisilin direncine (SKKmec) tabi tutuldu. Panton-Valentine lökosidin (pvl) ve toksik şok sendromu toksin (tşst) genlerinin varlığı monoplex PCR ile test edildi. S. aureus'un toplam izolasyon oranı çeşitli örnekler arasında 17 (%12,87) izolatlar. mecA, 4 (% 23,52) izolatlar (MRSA) tanındı. Sefoksitin disk difüzyon, kromojenik tahlilleri dahil olmak üzere, beslenme yöntemleri MRSA tespit için son derece etkili oldu. Her iki MRSA suşu tarafından oluşturulan biyofilm, bu suşların hastane ortamlarında devam etme kabiliyetinin yüksek olduğunu gösterir ve bu da hastanede yatan hastalarda hastalık gelişme riskini artırır. Ek olarak, biyofilm oluşturan izolatlardaki antimikrobiyallere karşı direnç, kronik enfeksiyonlara ve tedavi sorunlarına yol açabilecek bakteri kalıcılığına katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
Methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) is a major nosocomial pathogen in Iraq and is emerging in the community and hospital. A total of 132 specimens were processed over a period of four months (1 January 2022-30 April 2022). S. aureus was identified using traditional biochemical tests and confirmed by the detected coagulase gene. MRSA isolates were characterized by seven conventional phenotypic methods using the methicillin resistance gene (mecA) detection test as a reference standard. Six phenotypic methods were used to identify β-lactamase production. The isolated MRSA were subjected to antibiotic susceptibility tests by seven methods. The MRSA isolates were subjected to staphylococcal chromosome cassette methicillin-resistance (SCCmec), by multiplex polymerase chain reaction (PCR). The presence of Panton-Valentine leucocidin (pvl) and toxic shock syndrome toxin (tst) genes was tested by monoplex PCR. The overall isolation rate of S. aureus was 17 (12.87%) isolates among various specimens. The mecA was recognized in 4 (23.52%) isolates (MRSA). Phenotypic methods including cefoxitin disc diffusion, chromogenic assay was highly effective for detecting MRSA. Biofilm forming by both MRSA strains indicates the high ability of these strains to persist in hospital environments which increases the risk of disease development in hospitalized patients. Additionally, resistance to antimicrobials in biofilm-forming isolates contribute to bacterial persistence which may lead to chronic infections and treatment problems.