Immobilization of metals in mine tailings and the effecting factors
Maden atığı sahalarında metallerin hareketsizleştirilmesi ve etkileyen faktörler
- Tez No: 774438
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖRKEM AKINCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Madencilik faaliyetleri ekonomik kalkınma ve sürdürülebilirlik açısından önemlidir. Ancak gerekli önlemler alınmadan yapılan madencilik faaliyetleri çevre ve insan sağlığı için çok büyük tehlike arz etmektedir. Bu tehlikelerden biri de maden faaliyetlerinden sonra ortaya çıkan atık yığınlarındaki asit maden drenajı (AMD) oluşumudur. Bu oluşum günümüzde temel ağır metal kaynaklarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, ağır metallerin hareketsizliğini sağlamak için maden atıklarındaki AMD oluşum potansiyeli değerlendirilmiş ve oluşumları kontrol altına alınmaya çalışılmıştır. AMD'yi kontrol etmenin yöntemlerinden biri maden atığı içindeki ağır metallerin hareketsizliğini sağlamak amacıyla bağlama materyalleri kullanmaktır. Bu materyallerin etkisini gözlemlemek için AMD ölçüm yöntemlerinden faydalanılmıştır. Çalışmanın ilk adımında, leonardit ve kompost bağlama materyali olarak kullanılmış ve Thiobacillus sp.'nin etkisi altında AMD oluşum potensiyeli kısa süreli testlerde gözlemlenmiştir. Buna göre bağlama materyalinden bağımsız olarak Thiobacillus sp.'nin ortamdaki varlığı metal mobilizasyonu artışına sebep olmuştur. Çalışmanın ikinci adımında, kinetik test metotlarından biri olan uzun süreli kolon testleri işletilmiştir. Burada bağlama materyali olarak triple super fosfat (TSP) ve mermer tozu kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, mermer tozunun asidite, alkalinite, pH gibi parametrelerin kontrolünde TSP'den daha etkili olduğunu; TSP oranındaki artışın bazı ağır metallerde mobilizasyona sebep olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmanın son adımında ise yine uzun süre devam eden paste testler uygulanmıştır. Bağlama materyali olarak mermer tozu, uçucu kül, çimento ve bentonite farklı oranlarda ve farklı içeriğe sahip atık örneklerinde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak her bir atık örneğinin farklı oranlardaki bağlama materyali etkileşimi farklı immobilizasyon sonuçları ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Mining activities are important for economic development and sustainability. However, mining activities carried out without taking the necessary precautions pose a great danger to the environment and human health. One of these dangers is the formation of acid mine drainage in waste piles after mining activities. This formation is accepted as one of the main heavy metal sources today. In this study, the determinant factors on the formation and control Acid Mine Drainage (AMD) were investigated in order to prevent metals' mobilization from mine waste. The use of binding materials to immobilize heavy metals is focused in the content of the thesis. In the first step, leonardite and compost were used as binding materials and the potential for AMD formation under the influence of Thiobacillus sp. was observed in short-term tests. Accordingly, it was revealed that the presence of Thiobacillus sp., independent of the binding material, caused an increase in metal mobilization. In the second step, long-term column tests were run, where triple super phosphate (TSP) and marble dust were used as binding materials. The results show that marble dust is more effective than TSP in controlling the monitoring parameters such as acidity, alkalinity, and pH in sequential leaches. The increase in the ratio of TSP in mine waste increased the mobilization of some heavy metals. In the last step, long term paste tests were applied by using marble dust, fly ash, cement, and bentonite as binding materials with different rates and by using waste samples with different metal, sulfur and carbonate contents. Different rates of binding material interaction of each waste sample revealed different immobilization results.