Seraların düşük sıcaklıktaki akışkanlarla ısıtılma teknikleri
Heating techniques of greenhouses with low temperature fluids
- Tez No: 77444
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR YAĞCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
IV ÖZET SERALARIN DÜŞÜK SICAKLIKTAKİ AKIŞKANLARLA ISITILMA TEKNİKLERİ GÜNHAN, Tuncay Yüksek Lisans Tezi, Tarım Makinaları Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr Abdülkadir YAĞCIOĞLU Eylül 1998, 151 Sayfa Bu tez çalışmasında, seraların ısıtılmasıyla ilgili tekniklerin toplu olarak tanıtıldığı bir kaynak oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, seraların ısı gereksiniminin belirlenmesi, sera klimasını etkileyen faktörler ve seraların ısıtılmasında kullanılan geleneksel ısıtma sistemleri hakkında kısaca bilgiler verildikten sonra, düşük sıcaklıktaki akışkanlarla sera ısıtılması için geliştirilen ısıtma sistemleri tanıtılmıştır.. Geliştirilen sistemlerin sağlamış oldukları yararlar ve sistemlerin sakıncalı yönleri belirtilmiştir. Anahtar sözcükler : Sera, ısıtma, düşük sıcaklık
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HEATING TECHNIQUES OF GREENHOUSES WITH LOW TEMPERATURE FLUIDS GÜNHAN, Tuncay MSc in Agricultural Machinery Supervisor : Prof. Dr. Abdülkadir YA?CIO?LU September 1998, 151 Pages In this study, a source that contains knowledge on the techniques used for heating greenhouses was compiled. For this objective, some brief information on the determination of necessary heat requirement, the factors affecting the climate in greenhouses and traditional heating systems were given, then the heating systems developed for heating greenhouses by using low-temperature fluids were introduced. Additionally, the advantages and disadvantages of the developed systems were listed. Keywords : Greenhouse, heating, low temperature