Kardeş zorbalığının ilkokul öğrencileri arasındaki görünümü
The appearance of sibling bullying among primary school students
- Tez No: 774451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TANRIKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmada, ilkokul çocukları arasında gerçekleşenkardeş zorbalığı davranışlarının görünümüincelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda,2020-2021 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilkokul kademesinde öğrenim gören 356öğrenciden veri toplanmıştır. Veriler, Yenilenmiş Kardeş Zorbalığı Ölçeği, Kardeş Zorbalığı Yapma Davranışının Sebepleri Anketi, Zorbalık Davranışının Yapıldığı Yerler ve Zamanlar Anketi, Zorbalık Davranışının Kimin Kime Yaptığı Anketi, Zorbalığa Kim Tarafından Maruz Bırakıldığı Anketi ve Kişisel Bilgi Formu kullanılarak toplanılmıştır. Bu araştırmada, nicel araştırma modellerinden tarama (survey) modeli kullanılmıştır. Ayrıca araştırmada betimleyici istatistik analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçları, erkek kardeşlerin, kız kardeşlere göre daha çok kardeş zorbalığı yaptıkları ve kardeş zorbalığına maruz kaldıklarını göstermiştir. Araştırmada, en çok yapılan kardeş zorbalığı davranışları arasında kardeşine lakap takmak, kardeşini dövmek, kardeşini korkutmak ve kardeşine zorluk çıkarma davranışları olarak bulunmuştur. İlkokul öğrencilerinin kardeşleri tarafından en çok maruz kaldıkları kardeş zorbalığı davranışları ise kardeşinin kendisine lakap takması, onu dövmesi ve onunla alay etmesi olarak bulunmuştur. Araştırma sonucunda ilkokul öğrencilerinin kardeş zorbalığı yapma ve maruz kalma sebeplerinin şaka yapmak, can sıkıntısını gidermek, kardeşinden intikam almak ve kardeşini korkutmak olduğu raporlanmıştır. Kardeş zorbalığının en sık yapıldığı yerlerin ve zamanların oyun oynarken, birlikte ders çalışırken, birlikte televizyon izlerken, kerdeşlerden biri bilgisayarda, tablette veya cep telefonunda oyun oynarken olduğu tespit edilmiştir. Alanyazın bulgularını ve bu çalışmanın Sonuç olarak, kardeş zorbalığı davranışları önlem alınması gereken önemli bir konudur. Dolayısıyla bu araştırma bulguları, sadece ailelere değil, araştırmacılara, okul psikolojik danışmanlarına ve sınıf öğretmenlerine kardeş zorbalığının ciddiye alınması gereken yaygın bir sorun olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the apperances of sibling bullying behaviors among primary school students were examined.In line with this purpose, data were collected from 356 studentsstudying at the primary schools of the Ministry of National Education in the 2020-2021 academic year.In this study, Renewed Sibling Bullying Scale, Causes of Sibling Bullying Behavior Questionnaire, Places and Times of Bullying Behavior Questionnaire, Perpetration and Victimization Direction of Bullying Behavior Questionnaire, and the personal information formwere used for data collection. In this study, survey model was used, and descriptive analysis techniques were utilized. The results of the research showed that elder brothers, compared to sisters, were more engaged in bullying as perpetrators and victims. Among the most common sibling bullying behaviors were nick-naming his-her sibling, beating his-her sibling, scaring his-her sibling and causing difficulties to his-her sibling. The sibling bullying victimization experiences involved beatings and teasing by their siblings.According to the results of the research, primary school students' sibling bullying and exposure reasons were joking, relieving boredom, taking revenge on their sibling and scaring their sibling. Results showed that the places and times of sibling bullying were while playing games, studying together, watching television together, and playing a game on a computer, tablet or mobile phone.Considering the findings of the literature and the findings of this study, an operational definition of sibling bullying was suggested. As a result, sibling bullying is an important issue that needs to be prevented.Therefore, sibling bullying is a problem that should be taken seriously, not only by families, but also by researchers, school counselors and classroom teachers.