İş Hukukunda ortak sağlık ve güvenlik biriminin işlev ve işlerliği
Function and operation of the common health and safety unit in Labor Law
- Tez No: 774450
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖNÜL BALKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 356
Özet
İş hukukunda iş sağlığı ve güvenliği hakkı kapsamında işçilerin korunmasını sağlamak üzere, iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri büyük önem taşımaktadır. Yaşamsal önem taşıyan iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri bizzat işveren tarafından ya da çalışanlarından yetkin olan personel ile karşılanabildiği gibi, dış kaynaklı hizmet sağlayıcısı olan Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri tarafından da gerçekleştirilebilir. Belirli tüzel kişilikler tarafından kurulan Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinin, uygulamada öne çıkan görüntüsüyle iş hukukunda işlev ve işlerliği, çalışmanın konusunu oluşturmuştur. Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinin işlevselliğin temelinde uygulamada yaygın şekliyle, bu kurumların hukuki yapısının alt işverenlik statüsü yatmaktadır. Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi ile bu birimden hizmet alan işveren arasında alt işverenlik sözleşmesi bulunmaktadır. Yapılan çalışmada, işyerlerine dış kaynaklı olarak iş sağlığı ve güvenliği hizmeti sunmak üzere, yeterli donanım ve personeli olan, belirli tüzel kişilerin kurabildiği birimlerinin, ortak sağlık ve güvenlik birimi olduğu tanımı getirilmiştir. Ayrıca başlangıçta Toplum Sağlığı Merkezi adıyla kurulan daha sonra Çalışan Sağlığı Merkezlerine dönüştürülen Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerin de ortak sağlık ve güvenlik birimi kapsamına girdiği saptanmıştır. Ortak sağlık ve güvenlik birimlerinin faaliyetleri sırasında yükümlülüklerinden kaynaklanan sorumlulukları bağlamında, yaşanabilecek sorunların önlenmesini sağlayacak olan mesleki sorumluluk sigortasının, ortak sağlık ve güvenlik birimleri ile iş sağlığı ve güvenliğinde yetkin olan personeli açısından da zorunlu tutulmasına ilişkin yasal düzenlemelerin yapılması, çok yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety services are of great importance in order to ensure the protection of workers within the scope of the right to occupational health and safety in labor law. Occupational health and safety services, which are of vital importance, can be provided by the employer himself or by qualified personnel from his employees, or by the Joint Health and Safety Units, which are outsourced service providers. The function and functionality of the Joint Health and Safety Units established by certain legal entities in labor law, with its prominent appearance in practice, has been the subject of the study. The basis of the functionality of the Joint Health and Safety Units is the subcontracting status of the legal structure of these institutions, as is common in practice. There is a subcontractor agreement between the Joint Health and Safety Unit and the employer receiving service from this unit. In the study, it has been defined that the units that can be established by certain legal entities with sufficient equipment and personnel to provide occupational health and safety services to workplaces from outside sources are common health and safety units. In addition, it was determined that the units affiliated to the Ministry of Health, which were initially established as Community Health Centers and later transformed into Employee Health Centers, fall within the scope of the common health and safety unit. In the context of the responsibilities arising from the obligations of the joint health and safety units during their activities, it would be very appropriate to make legal arrangements to make the professional liability insurance, which will prevent the problems that may arise, compulsory for the joint health and safety units and their personnel who are competent in occupational health and safety.