Dijital çalışma ve dijital çalışmada işçi hakları ve borçları
Digital work and workers rights and obligations in dijital work
  1. Tez No: 774452
  2. Yazar: ERBİL BEYTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖNÜL BALKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 425
Özet
Dijitalleşmenin çalışma hayatına girmesi ile atipik çalışma yöntemleri artış göstermiş ve yeni çalışma türleri ve yöntemleri ortaya çıkmaya başlamıştır. İşin dijitalleşmesi, çalışma yöntemlerinin dijital teknolojiler aracılığıyla değiştirilmesi sürecine ve bununla ilgili sonuçları tanımlarken, dijital çalışma, sadece dijital araçlarla çalışmanın mümkün olduğu çalışma biçimlerini tanımlamak için kullanılmaktadır. Dijital çalışma, tipik çalışma yöntemlerinden farklılıklar arz ettiği için, zaman, mekan, işçi tanımı, çalışma süreleri, işyeri kavramı, kişisel haklar ve tarafların karşılıklı borç ve hakları gibi konularda, klasik çalışma biçimlerine göre belli farklılıklar içermekte, bu farklılıklar uygulamada sorunlara neden olmaktadır. Öte yandan, dijital platform çalışanlarının, zaman zaman, işçi, işçi benzeri veya üçüncü bir grup olarak kabul edilip, edilmediği hala tartışılmaktadır. Dijital çalışma gibi, atipik iş sözleşmelerinin ortaya çıkması, iş sözleşmelerindeki klasik bağımlılık ilişkisini zayıflatmıştır ve taraflar arasındaki bağımlılık ilişkisi varsayımsal bir bağımlılığa dönüştüğü görülmektedir. Çalışma yaşamındaki dijitalleşme, işyeri kavramının da sorgulanmasını gerektirmiştir. İşyerlerinde farklı birimlerde çalışanların tek bir yapı altında toplanabilmesi iş organizasyonu kavramı ile aşılmıştır. Dijital çalışanlar, her yerde ve her an çalışabilir durumda olduğu için, çalışılan ve çalışılmayan sürenlerin iç içe geçmesi muhtemeldir. Çalışma sürelerinin tespit edilmesi bir biçimde mümkün olsa da çalışanlar, çoğu zaman çalışmanın zihinsel yoğunluğunu gün boyu hissetmektedirler. Çalışma yaşamındaki dijitalleşme ve dijital çalışmaların, iş hukukundaki görünürlüğü arttıkça, yaşanan problemlerin de artacağı da çok açıktır. Bu nedenle özellikle atipik esnek çalışma biçimlerini de, kapsayıcı şekilde dijital çalışanların haklarını koruyacak, yeni bir yasal mevzuatın hazırlanması çok yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
With the introduction of digitalization into working life, atypical working methods have risen, and new working types and methods have begun to emerge. While digitalization of work defines the process of altering the ways of working through digital technologies and the associated consequences, digital working is used to describe the forms of work where it is only possible to work with digital tools. Since digital working differs from typical working methods, it presents certain differences from classical working methods in terms of time, place, the definition of the employee, working times, the concept of the workplace, personal rights and mutual debts and rights of the parties, and these differences lead to problems in practice. On the other hand, it is still up for debate whether digital platform workers are sometimes regarded as employees, worker-like workers, or a third group. The emergence of atypical employment contracts, such as digital working, has weakened the classical dependency relationship in employment contracts and the dependency relationship between the parties seems to have turned into a hypothetical dependency. Digitalization in working life has also necessitated a questioning of the concept of the workplace. The ability to gather the employees working in different units in workplaces under a single structure has been overcome with the concept of work organization. It is likely that working and non-working hours will be intertwined since digital workers are able to work anywhere and at any time. Although it is somehow possible to determine the working times, the employees often feel the mental intensity of work all day long. It is clear that the more digitalization in working life and the visibility of digital work in labor law increases, the more the problems experienced will also grow. For this reason, it would be particularly appropriate to prepare new legislation to protect the rights of digital workers, including atypical forms of flexible working.