Çelik malzemeli taşıyıcı sistemlerin kapalı çarşı binalarında incelenmesi
Investigation of steel structure systems in the covered market buildings
- Tez No: 774456
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM KAMİLE AKTUĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Alışveriş ihtiyacı, tarih boyunca açık, yarı açık ve kapalı mekanlarda gerçekleştirilmiştir. Özellikle kapalı mekanların kullanımı, fiziksel çevre kontrolü açısından kullanıcılara konfor sağlamaktadır. Büyük ölçekli yapılarda, iç mekânda alışveriş yapacak insan sayısı ile paralel olarak artacak mekân boyutu ve taşıyıcı sistemin geçmesi gereken geniş açıklıklar, tasarımcıları bu teknik ihtiyaçları karşılayacak bir yapım sistemi ve malzemeye yönlendirmiştir. Bu tez kapsamında çelik malzemeli taşıyıcı sistemler kapalı çarşı örnekleri üzerinden irdelenmektedir. Birinci bölüm olan“Giriş”bölümünde; çalışmanın amacı, çalışmanın kapsamı ve çalışmanın yöntemi anlatılmaktadır. İkinci bölüm olan 'Kapalı Çarşı Yapılarının Tanımı, Tasarımsal Yaklaşımları' bölümünde; yapılarının kullanım şartları ve yeni mekânsal ihtiyaçlar doğrultusundaki gelişimi anlatılmıştır. Bunu kapalı çarşı yapılarının tanımı takip etmektedir. Daha sonrasında, kapalı çarşı yapılarındaki tasarımsal yaklaşımlara değinilmiştir. Üçüncü bölüm olan 'Çelik Malzemeli Taşıyıcı Sisteme Sahip Kapalı Çarşı Yapılarıyla İlgili Dünya Örnekleri ve İrdelenmesi' bölümünde; 19. yüzyılda Barselona, Valensiya ve Budapeşte'de, çelik malzemeli elemanlar kullanılarak inşa edilmiş kapalı pazaryeri yapılarını anlatılmıştır. İncelenen yapılar Mercat de Santa Caterina, Mercat de la Boqueria, Mercat de Sant Antoni, Mercat de la Concepció, Great Market Hall Budapest, Mercat de Colón ve Mercat Central de Valencia'dır. Dördüncü bölüm olan 'Konak'ta Bir Pazar Yeri Önerisi' bölümünde; incelenen örneklerden yola çıkılarak Kahraman Mahallesi için bir pazar yeri önerisi yapılmıştır. Son olarak 'Sonuç' bölümünde, konu ile ilgili edinilen bilgiler ve irdelenen örnekler göz önüne alınarak, kapalı çarşı yapılarında kullanılan çelik taşıyıcı sistemlerle ilgili elde edilen çıkarımlar anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The need for shopping has been realized in open, semi-open, and closed spaces throughout history. In particular, the use of indoor spaces provides comfort to users in terms of their physical environment. In large-scale buildings, the size of the space that will increase in parallel with the number of people shopping in the interior and the wide openings that the carrier system must pass through have directed the designers to a construction system and materials that will meet these technical needs. In this thesis, examples of steel structural systems of covered markets are examined. The purpose of the study, the scope of the study, and the method of the study are explained in the first chapter,“Introduction.”In the second part, 'Definition of Grand Bazaar Buildings, Design Approaches', the usage conditions of the buildings and their development in line with the new spatial needs are explained. This is followed by the definition of covered market structures. Afterwards, the design approaches for the covered bazaar structures are mentioned. In the third chapter, 'World Examples and Examination of Closed Bazaar Buildings with Steel Material Structural System', in the 19th century, covered marketplace structures built using steel materials in Barcelona, Valencia, and Budapest are described. The structures examined are: Mercat de Santa Caterina, Mercat de la Boqueria, Mercat de Sant Antoni, Mercat de la Concepció, Great Market Hall Budapest, Mercat de Colón, and Mercat Central de Valencia. Based on the examples examined in the fourth section, 'A Market Place Proposal in Konak', a market place proposal was made for Kahraman Mahallesi. Finally, in the“Conclusion”section, the inferences about the steel carrier systems used in the covered bazaar structures are explained, taking into account the information obtained and the examples examined.