Allojenik hematopoietik kök hücre nakli yapılan çocuklarda Graft Versus Host Hastalığı'nın retrospektif degerlendirilmesi
Retrospective evaluation of Graft Versus Host Disease in children with allogenic hematopoiethic stem cell transplantation
- Tez No: 774460
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA KARAKÜKCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş ve Amaç: Allojenik hematopoetikkök hücre nakli (HKHN) birçok hastalıkta tedavi protokolünün bir parçası veya tek tedavi yöntemi olmakla birlikte nakil sonrasında ciddi mortalite ve morbiditeye neden olan komplikasyonlar da gelişebilmektedir. Akut ve kronik graft versus host hastalığı (GVHH), erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da hematopoetik kök hücre transplantasyonu sonrası görülen en önemli komplikasyonlardan biridir. Çocuklarda gelişen GVHH özelliklerine odaklanmak ve bu karmaşık hastalık hakkında hem bilinenleri hem de henüz anlaşılmayanları vurgulamak için yaptığımız çalışmada allojenik HKHN yapılan çocuklarda GVHH gelişimini, görülme sıklığını, risk faktörlerini, GVHH'nin mortalite ve morbidite üzerine etkisini, önlenmesi, tedavisi ve tedaviye yanıtlarını belirlemeyi amaçlayarak bu sayede literatüre katkıda bulunulması hedeflenmiştir. Materyal ve metod: Çalışmamızda Kayseri Erciyes Üniversitesi Çocuk Hematoloji-Onkoloji ve Kemik İliği Nakli merkezinde Ocak 2011 ile Haziran 2022 aralığında allojenik hematopoetikkök hücre nakli yapılmış çocukların verileri geriye dönük olarak değerlendirildi. Çalışmaya verilerine ulaşılabilen 0-18 yaş aralığındaki 392 hasta dahil edildi. Çalışmamızda elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS versiyon 22.0 kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen allojenik HCT'nin 392 hastanın 231'ini (%58,9) erkek, 160'ını (%40,8) kadın hastalar oluşturmaktaydı. Hastaların yaklaşık %60'ına malign olmayan hastalık, %40'ına malign hastalık nedeniyle nakil yapıldı. Malign olmayan hastalıklar arasında en sık primer immun yetmezlikler (%25,8), malign hastalıklardan en sık ALL (%19,9), ikinci sıklıkla AML (%14,5) nakil endikasyonuydu. Hastaların HLA uyum durumu ve verici yakınlığına göre nakil tipi belirlendi. Buna göre hastalara 147'sinin %37,5 oranla en sık tam uyumlu kardeş vericiden (MSD) nakil yapıldığı görüldü. Allojenik HKHN yapılan 392 hastanın 313'ünde (%79,8) GVHH bulgusu saptanmamış olup, 79'unda (%20,2) GVHH saptandı. GVHH gelişen 79 hastanın 38'ine (%9,7) akut GVHH, 32'sine (%8,2) kronik GVHH, 9'una (%2,3) hem akut, hem kronik GVHH tanısı koyuldu. Allojenik HKHN yapılan 392 hastanın 45'inde cilt GVHH (%11,4), 36'sında GİS GVHH (%9,1), 29'unda karaciğer GVHH (%7,3), 8'inde (%2) ise diğer organ sistemlerini (göz, eklem, akciğer) tutan GVHH gelişti. Nakil tipine göre GVHH gelişimi durumuna bakıldığında tam uyumlu kardeş vericiden (MSD) nakil yapılan 147 hastanın 22'sinde (%15) GVHH saptanırken, 9/10 HLA uyumlu akraba dışı vericiden (MMUD) yapılan 12 naklin 7'sinde (%58,3) GVHH saptandı. Verici tipine göre GVHH gelişimi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu görüldü (p0,05). Nakillerin %42'si ABO uyumsuz vericiden yapıldı. ABO uyumsuz nakillerin %13'ünde çift taraflı ABO uyumsuzluğu vardı. GVHH gelişimi açısından kan grubu uyumlu ve uyumsuz hasta grupları karşılaştırıldığında aralarında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05). Çalışmamıza alınan hastaların %85.1'ine bir nakil, %12,9'una 2 nakil, %1,6 sına 3 nakil yapıldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Allogenic Although Hematopoietic Stem Cell Transplantation (HKHN) is part of the treatment protocol or the only treatment method in many diseases, complications that cause serious mortality and morbidity may develop after transplantation. Acute and chronic graft- versus -host disease (GVHH), hematopoietic stem cell transplantation in children as in adults It is one of the most important postoperative complications. In our study to focus on the features of GVHH in children and to emphasize both what is known and what is not yet understood about this complex disease, we aimed to determine the development of GVHH, its incidence, risk factors, the effect of GVHH on mortality and morbidity, prevention, treatment and treatment responses in children who underwent Allo -HKHN. In this way, it is aimed to contribute to the literature. Material and method: Our study, in Kayseri Erciyes University Pediatric Hematology-Oncology and Bone Marrow Transplantation center between January 2011 and June 2022. allogeneic The data of children who received hematopoietic stem cell transplantation were evaluated retrospectively . A total of 391 patients aged 0-18 years, whose data could be accessed, were included in the study. Statistical analysis of the data obtained in our study was performed using SPSS version 22.0. Results: Allogeneic included in the study of HCT Of 392 patients, 231 (58.9%) were male and 160 (40.8%) were female. Approximately 60 % of the patients were transplanted for non- malignant disease and 40% for malignant disease. Among the non- malignant diseases, the most common primary immunodeficiencies were (25.8%) and the most common ALL (19.9%) malignant diseases were the second most common AML (14.5%) transplantation indication. According to this, it was seen that 147 of the patients were transplanted from a fully compatible sibling donor (MSD) with a rate of 37.5%. (20.2%) GVHH was detected. Of 79 patients who developed GVHH, 38 (9.7%) had acute GVHH, 32 (8.2%) had chronic GVHH, 9 (2.3%) had both acute and A diagnosis of chronic GVHH was made. Of 392 patients who underwent allogeneic HKHN, 45 (11.4%) had skin GVHH, 36 (9.1%) GIS GVHH, 29 (7.3%) liver GVHH, 8 (2%) other GVHH involving organ systems (eye, joint, lung) developed. Considering the development of GVHH by transplant type, GVHH was detected in 22 (15%) of 147 patients transplanted from a fully matched sibling donor (MSD), and in 7 (58.3%) of 12 transplants from a 9/10 HLA-matched unrelated donor (MMUD) GVHH was detected. There is a statistically significant relationship between the development of GVHH by donor type. observed (p0.05). 42 % of transplants were from ABO incompatible donor. 13% of ABO incompatible transplants had bilateral ABO incompatibility. When the blood group suitable and unsuitable groups were compared in terms of GVHH development, no significant difference was found between them (p> 0.05). It was observed that 85.1% of the patients included in our study underwent one transplant, 12.9% received 2 transplants, and 1.6% received 3 transplants.