Allojenik ve otolog hematopoetik kök hücre nakli yapılan çocuklarda endokrin fonksiyonların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of endocrine foci in children undergoing allogeneic and autologous hematopoietic stem cell transplantation
- Tez No: 882727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş ve Amaç: Hematopoetik kök hücre nakli(HKHN), çocukluk çağında ortaya çıkan hematolojik maligniteler, immün yetmezlik, hemoglobinopati, kemik iliği yetmezlikleri ve metabolizma hastalıkları gibi birçok hastalığın tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Bu hastalıkların bazılarında tedavi protokollerinin bir parçası, bazılarında ise tek tedavi seçeneğidir. Sonuç olarak, uzun süreli hayatta kalanların sayısının artması, bu hastalarda HKHN olmayan kanserden kurtulanlara kıyasla daha sık görülen endokrin ve metabolik işlev bozukluklarına yol açmıştır.(1)Endokrin organlar, çoğunlukla busulfan, siklofosfamid ve tüm vücut ışınlaması (TVI) gibi koşullandırma rejimleri için kullanılan yüksek doz kemoterapi ve radyoterapinin etkilerine karşı oldukça hassastır. Nakil sonrası dönemde, graft-versus-host hastalığı (GVHH),obezite,insülin direnci ve kardiyovasküler hastalıklara katkıda bulunmada rolü olabilecek kronik inflamasyona neden olabilir. Ek olarak, GVHH'nı önlemek veya tedavi etmek için kalsinörin inhibitörleri ve steroidler gibi immün baskılayıcı tedavinin uzun süreli kullanımı obezite, hipertansiyon ve dislipidemiye neden olabilir. Bu nedenle bu organların disfonksiyonuna bağlı komplikasyonlar beklenir. HSCT sonrası en sık görülen endokrin komplikasyonları tiroid bozuklukları, büyüme bozukluğu, gecikmiş ergenlik, osteopeni/osteoporoz, bozulmuş glukoz metabolizması veya dislipidemidir.Bu komplikasyonların riski hastanın cinsiyeti, transplantasyon yaşı, altta yatan hastalık, kondisyon rejiminin tipi, immünosupresif tedavi ve GvHD gelişimi ile ilişkilidir. Hastalar ve Yöntem:Bu çalışmada, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Kemik İliği Nakil Merkezi'nde 2011-2022 yılları arasında allojenik ve otolog hematopoietik kök hücre nakli yapılmış 250 hastanın verilerinin geriye dönük olarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Olguların demografik,laboratuvar,diagnostik,prognostik verileri (yaş,cinsiyet,nakil öncesi ve sonrası puberte muayene bilgileri,endokrin hormon değerlendirmeleri) hasta dosyalarından ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri veri tabanından elde edildi.. Veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 29 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD) istatistik paket programında değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistikler birim sayısı (n), yüzde (%), ortalama ± standart sapma, medyan, minimum, maksimum ve kartiller arası uzaklık değerleri olarak verildi. Sayısal değişkenlere ait verilerin normal dağılımı Shapiro Wilk normallik testi ile değerlendirildi. Nakil öncesi ve sonrası sayısal değişkenler için karşılaştırmalar farkların normal dağılması durumun eşleştirilmiş t testi, farkların normal dağılmaması durumunda Wilcoxon testi ile yapıldı. Sayısal değişkenler için nakil öncesi, nakil sonrası birinci, üçüncü ve beşinci yıl karşılaştırmaları Friedman analizi ile yapıldı. Friedman analizi sonuçlarının önemli bulunması durumunda çoklu karşılaştırmalar Bonferroni testi ile yapıldı. Bağımsız kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında kikare analizlerinden (Pearson kikare, Fisher-Freeman-Halton exact test, Yates kikare, Fisher exact test) yararlanıldı. Bağımlı kategorik değişkenlerin nakil öncesi ve nakil sonrası frekanslarının karşılaştırılmasında Mc Nemar ve Mc Nemar-Bowker testlerinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Hematopoietic stem cell transplantation (HSCT) holds significant importance in the treatment of various diseases in childhood such as hematologic malignancies, immunodeficiencies, hemoglobinopathies, bone marrow failure syndromes, and metabolic disorders. For some of these diseases, HSCT is a part of treatment protocols, while for others, it may be the sole treatment option. Consequently, the increase in long-term survival rates has led to a higher incidence of endocrine and metabolic dysfunctions in survivors of HSCT compared to those who have survived non-HSCT cancers. Endocrine organs are highly susceptible to the effects of high-dose chemotherapy and radiotherapy commonly used as conditioning regimens, such as busulfan, cyclophosphamide, and total body irradiation (TBI). In the post-transplant period, graft-versus-host disease (GVHD) can contribute to chronic inflammation, which may lead to obesity, insulin resistance, and cardiovascular diseases. Additionally, long-term use of immunosuppressive therapy, such as calcineurin inhibitors and steroids, to prevent or treat GVHD may result in obesity, hypertension, and dyslipidemia. Therefore, complications related to dysfunction of these organs are expected. The most common endocrine complications after HSCT include thyroid disorders, growth impairment, delayed puberty, osteopenia/osteoporosis, impaired glucose metabolism, or dyslipidemia. The risk of these complications is associated with the patient's gender, age at transplantation, underlying disease, type of conditioning regimen, immunosuppressive treatment, and development of GVHD. Patients and Methods: In this study, a retrospective analysis was conducted on data from 250 patients who underwent allogeneic and autologous hematopoietic stem cell transplantation (HSCT) at the Pediatric Bone Marrow Transplantation Center of Erciyes University Faculty of Medicine between 2011 and 2022. Demographic, laboratory, diagnostic, and prognostic data of the cases (age, gender, pre- and post-transplant puberty examination information, endocrine hormone evaluations) were obtained from patient files and the database of Erciyes University Faculty of Medicine Hospitals. The data were analyzed using IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 29 (IBM Corp., Armonk, New York, USA) statistical package program. Descriptive statistics were presented as unit count (n), percentage (%), mean ± standard deviation, median, minimum, maximum, and interquartile range values. The normal distribution of numerical variables was evaluated using the Shapiro-Wilk normality test. For comparisons of numerical variables pre- and post-transplant, paired t-tests were conducted if the differences were normally distributed, and Wilcoxon tests were used if the differences were not normally distributed. Comparisons of numerical variables for pre-transplant, first, third, and fifth-year post-transplant were performed using Friedman analysis. If the results of the Friedman analysis were found to be significant, multiple comparisons were conducted using the Bonferroni test. Chi-square analyses (Pearson chi-square, Fisher-Freeman-Halton exact test, Yates chi-square, Fisher exact test) were used for comparisons of independent categorical variables. McNemar and McNemar-Bowker tests were used for comparing the frequencies of dependent categorical variables pre-transplant and post-transplant. A p-value of