Karpal tünel sendromu ile metabolik sendrom arasındaki ilişki
Karpal tünel sendromu ile metabolik sendrom arasındaki ilişki
  1. Tez No: 774469
  2. Yazar: SERDAR AYKAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Median sinirin el bileğinde karpal tünel içinde kompresyonu sonucu meydana gelen klinik tabloya karpal tünel sendromu (KTS) denilmektedir. Metabolik sendrom ise abdominal obezite, aterojenik dislipidemi, yüksek kan basıncı, insülin direnci veya glukoz intoleransı, protrombotik ve proinflamatuar durum ile karakterize bir endokrinopatidir. Çalışmada klinisyen tarafından karpal tünel sendromu ön tanısı ile elektrofizyoloji laboratuvarına yönlendirilen hastalarda, metabolik sendrom ile karpal tünel sendromu arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma toplam 101 hastanın 202 eli üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalar, Uluslararası Diyabet Vakfı (IDF) 2005 metabolik sendrom tanı kriterlerine göre iki gruba ayrıldılar. Metabolik sendrom (MetS) kriterlerini karşılamayan 52 olgu“MetS (-)”, metabolik sendrom kriterlerini karşılayan 49 olgu“MetS (+)”olarak tanımlandı. El-bilek sinir ileti Elektrofizyolojik incelemelerde 2 kanallı Nihon Kohden marka elektronöromiyografi cihazı kullanılarak normal oda ısısında gerçekleştirildi. Motor ileti incelemelerinde uyarı bipolar elektrod ile supramaksimal olarak verildi. Duyusal ileti incelemeleri ortodromik teknikle çalışıldı. Bulgular: MetS (+) olgularda MetS (-) olgulara göre; (vücut kitle indeksi) VKİ ortalamaları, sağ el KTS görülme oranı, sağ ve sol el KTS şiddeti, iki taraflı KTS görülme oranı anlamlı derecede yüksek bulundu. MetS (+) olan olgularda; KTS şiddetine göre olguların VKİ ortalamaları arasında istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı fark bulundu. Obez olgularda; KTS şiddeti ile metabolik sendrom arasında ise istatistiksel olarak anlamlı fark görüldü. KTS orta ve ağır olan olgularda metabolik sendrom görülme oranları daha yüksek bulundu. Sonuç: Metabolik sendromlu hasta grubunda hem KTS sıklığı hem de şiddeti artmış olarak bulunmuştur. Özellikle ağır KTS saptanmış olan obez hastalarda KTS'ye yönelik uygulanabilecek tedavinin dışında hastalarda metabolik sendrom bulunabileceği akılda tutularak hastaların iç hastalıkları polikliniğine yönlendirilmesinin de uygun olacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Abstract Objective: The clinical picture that occurs as a result of compression of the median nerve in the carpal tunnel at the wrist is called carpal tunnel syndrome (CTS). Metabolic syndrome is an endocrinopathy characterized by abdominal obesity, atherogenic dyslipidemia, high blood pressure, insulin resistance or glucose intolerance, prothrombotic and proinflammatory state. In this study, we aimed to examine the relationship between metabolic syndrome and carpal tunnel syndrome in patients who were referred to the electrophysiology laboratory by the clinician with a preliminary diagnosis of carpal tunnel syndrome. Materials and Methods: The study was conducted on 202 hands of 101 patients. All patients included in the study were divided into two groups according to the International Diabetes Foundation (IDF) 2005 metabolic syndrome diagnostic criteria. 52 cases that did not meet the criteria for metabolic syndrome (MetS) were defined as“MetS (-)”, and 49 cases who met the criteria for metabolic syndrome were defined as“MetS (+)”. Hand-wrist nerve conduction electrophysiological examinations were performed at normal room temperature using a 2-channel Nihon Kohden brand electroneuromyography device. In motor conduction studies, stimulation was given supramaximally with a bipolar electrode. Sensory conduction studies were performed using the orthodromic technique. Results: In MetS (+) cases, compared to MetS (-) cases; (body mass index) BMI mean, right hand CTS incidence, right and left hand CTS severity, bilateral CTS incidence were found to be significantly higher. In cases with MetS (+); A statistically significant difference was found between the mean BMI of the cases according to the severity of CTS. In obese cases; There was a statistically significant difference between the severity of CTS and metabolic syndrome. Metabolic syndrome incidence rates were found to be higher in cases with moderate and severe CTS. Conclusion: Both the frequency and severity of CTS were found to be increased in the patient group with metabolic syndrome. We think that it would be appropriate to refer the patients to the internal medicine outpatient clinic, keeping in mind that metabolic syndrome may be present in the patients, apart from the treatment that can be applied for CTS, especially in obese patients with severe CTS.