Konvansiyonel ortognatik cerrahi ve önce cerrahi uygulanan hastaların postoperatif sonuçlarının preoperatif cerrahi planlamayla uyumunun ve nüks miktarının karşılaştırılması
Comparison of postoperative results with preoperative surgical planning and amount of recurrence in patients WHO had conventional orthognathic surgery and surgery-first approach
- Tez No: 774475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ FINDIK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Preoperatif ortodontik tedavi, ortognatik cerrahi ve postoperatif ortodontik tedavi aşamalarından oluşan konvansiyonel ortognatik cerrahi, dentofasiyal deformitelerin düzeltilmesinde en çok tercih edilen tedavi yöntemi olmuştur. Ancak, konvansiyonel ortognatik cerrahinin tedavi süresinin uzun olması, hastalarda geçici süre yüz estetiğinde bozulma ve çiğneme rahatsızlıkları oluşması, önce cerrahi yaklaşımın popüler hale gelmesine neden olmuştur. Konvansiyonel ortognatik cerrahi ile önce cerrahi yaklaşımı preoperatif planlama ve postoperatif stabilite yönünde kıyaslayan az sayıda çalışma bulunmaktadır. Çalışmamızın amacı, konvansiyonel ortognatik cerrahi ve önce cerrahi yaklaşımla tek veya çift çene cerrahisi uygulanan hastaları postoperatif stabilite yönünden kıyaslamaktır. Çalışmamızda, 2015-2022 yılları arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı'nda konvansiyonel ortognatik cerrahi ve önce cerrahi yaklaşım ile tek ve çift çene cerrahileri gerçekleştirilen hastaların ameliyat öncesi (T0), ameliyattan 1 hafta sonra (T1) ve ameliyattan 1 yıl sonra (T2) alınan lateral sefalometrik radyografi verileri kullanılmıştır. Veriler WebCeph sefalometrik analiz programı kullanılarak ameliyat sonrası değişim (T1-T0) ve ameliyat sonrası nüks (T1-T2) açısından değerlendirilmiştir. Konvansiyonel ortognatik cerrahi ve önce cerrahi yaklaşım uygulanan hastalarda SNA, SNB, ANB, FMA, IMPA, nazolabial açı, overjet, overbite, E düzlemi-üst dudak mesafesi, E düzlemi-alt dudak mesafesi değerlerinde anlamlı değişiklik görülmemiştir. Önce cerrahi yaklaşım ile hasta memnuniyetinin, tedavi uyumunun ve yaşam kalitesinin artması, tedavi süresinin kısalması, konvansiyonel ortognatik cerrahi ve önce cerrahi yaklaşım nüks açısından kıyaslandığında anlamlı fark bulunmaması, önce cerrahi yaklaşımın güvenle uygulanabilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Conventional orthognathic surgery, which consists of preoperative orthodontic treatment, orthognathic surgery and postoperative orthodontic treatment stages, has been the most preferred treatment method for the correction of dentofacial deformities. However, the long treatment period of conventional orthognathic surgery, temporary deterioration in facial aesthetics and chewing disorders in patients caused the surgery-first approach to become popular first. There are few studies comparing conventional orthognathic surgery with surgery-first approach in terms of preoperative planning and postoperative stability. The aim of our study is to compare patients who underwent conventional orthognathic surgery and surgery-first approach to single or double maxillofacial surgery in terms of postoperative stability. In our study, the patients who underwent conventional orthognathic surgery and surgery-first approach in Suleyman Demirel University Faculty of Dentistry, Oral and Maxillofacial Surgery Department before the surgery (T0) and 1 week after the surgery (T1) and 1 year after surgery (T2) lateral cephalometric radiographs taken were used. The data were evaluated for postoperative change (T1-T0) and postoperative recurrence (T1-T2) using the WebCeph cephalometric analysis program. There was no significant change in SNA, SNB, ANB, FMA, IMPA, nasolabial angle, overjet, overbite, E plane-upper lip distance, E plane-lower lip distance values in patients who underwent conventional orthognathic surgery and surgery-first approach. The fact that surgery-first approach increases patient satisfaction, treatment compliance and quality of life, shortens the duration of treatment, and the absence of a significant difference in terms of recurrence between conventional orthognathic surgery and surgery-first approach shows that the surgical approach can be safely applied.