Konvansiyonel ortognatik cerrahi ve önce cerrahi yaklaşımı uygulanan sınıf III hastaların sert ve yumuşak doku değişimlerinin karşılaştırılması
Comparison of hard and soft tissue changes in class III patients undergoing conventional orthognathic surgery and surgery-first approach
  1. Tez No: 926015
  2. Yazar: HALİME SARAÇ KALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, maksiller retrognati ve mandibular prognatiye bağlı iskeletsel Sınıf III deformiteye sahip hastalarda, iki farklı ortognatik cerrahi zamanlamasının, sert ve yumuşak dokular üzerindeki etkilerini üç boyutlu tomografik ve fotografik yöntemlerle değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na ortognatik cerrahi tedavi amacıyla başvuran, diş çekimsiz cerrahi olabilecek hastalar 'Önce Cerrahi' (ÖC) ve 'Erken Cerrahi' (EC) olarak gruplandırılmıştır. 'Önce Cerrahi' grubunda yaş ortalaması 19,91±2,60 olan 12 hasta (5 kadın- 7 erkek) 'Erken Cerrahi' grubunda ise yaş ortalaması 22,50±2,90 olan 12 hasta (9 kadın- 3 erkek) olmak üzere 24 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Tedavi başı (T0) kayıtları ÖC grubu için ameliyat gününden bir gün önce alınırken EC grubu için bondingin yapıldığı randevuda alınmıştır. Bitim kayıtları tedavi sonunda (T1) her iki grup için debonding randevusunda alınmıştır. Cerrahinin, dişte ve kemik dokuları üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla, milimetrik (uzunluk, dehisens, fenestrasyon) ve hacimsel ölçümlerle birlikte yumuşak doku antropometrik noktaların ölçümleri, cerrahi öncesinde (T0) rutin olarak alınan KIBT ve 3dMD görüntüleri ile tedavi sonu (T1) kontrol için alınan aynı görüntülemeler üzerinden yapılmıştır Öncelikle Shapiro-Wilk testi ile verilerin normal dağılıma uygunluğu test edilmiştir. Shapiro-Wilk testi sonucunda normal dağılıma uyan veriler parametrik testler ile test edilirken, normal dağılıma uymayan veriler için istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar parametrik olmayan testler ile test edilmiştir. Grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalar için parametrik testlerden iki bağımsız örnek t testi, parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effects of two different orthognathic surgery timing approaches on hard and soft tissues in patients with skeletal Class III deformity due to maxillary retrognathia and mandibular prognathism using three-dimensional tomographic and photographic methods. Patients who applied to the Department of Orthodontics at Erciyes University Faculty of Dentistry for orthognathic surgery and were eligible for non-extraction surgery were classified into the“Surgery-First”(SF) and“Early Surgery”(ES) groups. The study included a total of 24 patients, with 12 patients (5 females, 7 males) in the SF group, having a mean age of 19.91±2.60 years, and 12 patients (9 females, 3 males) in the ES group, with a mean age of 22.50±2.90 years. Baseline (T0) records were obtained one day before surgery for the SF group, whereas for the ES group, they were taken at the bonding appointment. Final records (T1) were collected at the debonding appointment for both groups upon treatment completion. To assess the effects of surgery on teeth and bone tissues, millimetric (length, dehiscence, fenestration) and volumetric measurements, as well as anthropometric soft tissue measurements, were conducted using CBCT and 3dMD images obtained at baseline (T0) and follow-up images at treatment completion (T1). The normality of data distribution was tested using the Shapiro-Wilk test. Parametric tests were applied to normally distributed data, whereas non-parametric tests were used for data that did not conform to a normal distribution. Intragroup and intergroup comparisons were performed using the independent samples t-test for parametric data and the Mann-Whitney U test for non-parametric data.