COVID-19 salgını sırasında ortaokul sosyal bilgiler dersi öğretim programı uygulamalarının incelenmesi
Examining the implementation of middle school social studies curriculum during the COVID-19 outbreak
- Tez No: 774486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; eğitimin çeşitli nedenlerle kesintiye uğradığı dönemlerde, öğretim programı uygulamalarında karşılaşılabilecek sorunlara karar alıcıların ya da uygulayıcıların çözüm üretmelerine yardımcı olabilecek bulgulara ulaşmak için ortaokul sosyal bilgiler öğretim programının COVID-19 salgın sırasında nasıl planlandığına ve ne derecede uygulanabildiğine ilişkin öğretmen görüşlerini incelemektir. Betimsel nitelikli tarama modeli ile yürütülen araştırmaya İzmir ilinin merkez ilçelerindeki resmi ortaokullarda görev yapan 171 sosyal bilgiler öğretmeni katılmıştır. Öğretmenlerin salgın sırasındaki sosyal bilgiler dersi öğretim programı uygulamalarına ilişkin görüşleri, çevrimiçi bir anketle elde edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel analiz teknikleri kullanılmıştır. Sonuçlar, araştırmaya katılan öğretmenlerin büyük bir çoğunluğunun öğretim programını kısmen ya da tamamen incelediğini, yarıdan fazlasının uzaktan eğitimde programı uygulanabilir bulduklarını ve salgın süresince programdan yararlandıklarını göstermiştir. Öğretmenlere göre programın olumlu yapısal özelliği, içeriğinin güncel ve yaşama dönük olmasıdır. Programın uygulanmasını zorlaştıran olumsuz yapısal özellikleri içeriğinin yoğun olması, ders saatinin az olması, uzaktan eğitime uygun olmayan kazanımlar barındırmasıdır. Sonuçlar, genel olarak sosyal bilgiler öğretim programının salgın süreci için planlanmasında, salgın sırasında eğitim ve sınama durumlarının yürütülmesinde sorunların olduğunu göstermiştir. Öğretmenlerin acil uzaktan öğretimde program uygulamalarının iyileştirilmesine dönük güçlü bir şekilde katıldıkları önerileri sırasıyla; öğretmenlere ve öğrencilere teknoloji desteğinin sağlanması, uzaktan eğitimde veri güvenliği ve etik problemlerin engellenmesi, uzman ekipler tarafından dijital içerik geliştirilmesi ve uzaktan eğitim altyapısının iyileştirilmesidir. Programın yapısından kaynaklı sorunları aza indirmek için uygulayıcılar olarak öğretmenlerden salgın gibi eğitimin kesintiye uğradığı durumlarda kritik kazanımları oluşturabilecek şekilde öğretimi planlamaları, uygulamaları ve değerlendirmeleri beklenebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine teachers' opinions on how the secondary school social studies curriculum was planned and to what extent it was implemented during the COVID-19 outbreak. It aims to reach findings that can help decision makers or practitioners find solutions to the problems that may be encountered in the curriculum implementations during the periods when education is interrupted for various reasons. The descriptive survey model was adopted in which 171 social studies teachers working at secondary state schools in İzmir. Teachers' opinions on the social studies curriculum practices during the outbreak were collected via an online questionnaire. Descriptive analysis techniques were used in the analysis of the data. The results showed that the majority of the teachers examined the curriculum either partially or entirely. More than half of them found the curriculum applicable in distance education and benefited from the curriculum during the outbreak. The teachers indicated that the content is up-to-date and life-oriented as curriculum's positive structural feature. As for the negative structural features of the curriculum that make it difficult to implement, it is stated that the content is dense, the course hours are few, and it required objectives that are not suitable for distance education. The overall results showed that there were problems in planning the social studies curriculum for the outbreak process, and providing learning opportunities, and conducting testing and evaluation during the outbreak. The suggestions that the teachers strongly agree on regarding the improvement of the curriculum practices in emergency distance education are respectively, providing technical support to teachers and students, preventing data security and ethical problems in distance education, developing digital content by expert teams, and improving distance education infrastructure. In order to minimize the problems arising from the structure of the curriculum, teachers, as practitioners, can be expected to plan, implement and evaluate the instruction in order to fulfill the critical objectives when education is interrupted as in the outbreak.