Uzaktan eğitim sürecinde ortaokul öğrencilerinin yazma becerilerinin geliştirilmesine yönelik yöntemlerin incelenmesi
Analyzing the methods for developing the writing skills of middle school students in the distance education process
  1. Tez No: 719536
  2. Yazar: KADER EVLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yazma dersleri ya da yazma eğitimi, dilin kurallar bütünü içinde öğretmenler aracılığıyla yazmaya yönlendirilmesidir. Bu yönlendirmeler neticesinde öğrencilerin kendilerini bağımsız bir şekilde yazılı olarak ifade etme becerisi kazanması istenmektedir. Yazma öğretiminde bu beceriyi kazandırabilmek için çeşitli yöntem ve teknikler kullanılmaktadır. Bu çalışmada öğretmenlerin yazma çalışması yaptırırken, ders kitaplarında ve Türkçe programında yer alan yazma yöntem ve tekniklerinden ne derecede yararlandığının incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırmanın kullanıldığı çalışmada, veri toplama aracı olarak 16 sorudan oluşan görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Covid-19 salgını ortamında yapılması nedeniyle, maksimum çeşitleme örneklemesine ve erişimi kolaylaştırmak adına kolay ulaşılabilir durum örneklemesine göre belirlenmiştir. Çalışma grubu Mersin ili Yenişehir ilçesinde görev yapan 20 Türkçe öğretmeninden oluşmaktadır. Görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Çalışma grubundaki öğretmenler, uzaktan eğitim sürecinde yazma becerilerini geliştirmeye çalışırken öğrencilerin okuma alışkanlıklarının olmayışına, olumsuz algılarına, yazma için ayrılan sürenin yetersizliğine ilişkin bazı sorunlar yaşadıklarını ifade etmişlerdir. Öğretmenler yazma eğitimi sırasında en çok metin tamamlama, özet çıkarma, yaratıcı yazma, not alma, boşluk doldurma, serbest yazma ve güdümlü yazma yöntem ve tekniklerini kullandıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Writing lessons or teaching writing is the fact that language is channeled into writing by teachers, within rules. In consequence of this channelization as well as guidance, it is aimed that students obtain the skill of expressing themselves independently by writing. In teaching writing, various methods and techniques have been used to help students obtain this skill. In this study, the aim is to analyze the extent of teachers' using the writing methods and techniques in the course book and Turkish academic program, during writing practices in class. Within the framework of qualitative research, interview questionnaires consisting of 16 questions have been used in this study for data collection. Because the study has been conducted during Covid-19 pandemic, maximum variation sampling method and convenience sampling to provide accessibility have been used. The study group of the research consists of 20 Turkish teachers working in Mersin/Yenişehir. The data provided by the interviews is analyzed by using content analysis. The teachers in the study group expressed that they have experienced some problems related to students not having reading habits, students having negative perception about the process and the time spared for writing being insufficient. The teachers also expressed that they mostly benefited from the methods and techniques such as text completing, summarizing, creative writing, note taking, gap-filling, free writing and controlled writing during teaching writing.