Fen bilimleri öğretmenlerinin argümantasyon tabanlı bilim öğrenme yöntemi ile ilgili görüşlerinin ve hazırladıkları etkinliklerin incelenmesi
Examination of the views of science teachers about the argumentation-based science learning method and the activities they prepared
  1. Tez No: 774487
  2. Yazar: ABDULKADİR KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen bilimleri öğretmenlerinin argümantasyon tabanlı bilim öğrenme (ATBÖ) yöntemi ile ilgili görüşlerinin ve onların hazırladıkları etkinliklerin incelenmesidir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2021-2022 Eğitim – Öğretim yılının güz döneminde Kahramanmaraş ilinde MEB'e bağlı ortaokullarda görev yapan 5 Fen bilgisi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmadaki veriler“Yarı Yapılandırılmış Ön Görüşme Formu”,“Argümantasyon Tabanlı Bilim Öğrenme Yöntemine Göre Hazırlanmış Etkinlikleri Değerlendirme Rubriği”ve“Yarı Yapılandırılmış Son görüşme Formu”ile elde edilmiştir. Veriler içerik analizi ve betimsel analiz kullanılarak çözümlenmiştir. Çalışmaya katılan öğretmenlere ön görüşler alındıktan sonra ATBÖ yöntemi ile ilgili araştırmacı tarafından bilgilendirme yapılmıştır. Çalışma sonucunda araştırmaya katılan bir öğretmen dışında ATBÖ ile ilgili daha önce eğitim almadıkları, kullanmadıkları ve yöntemi kullanarak ders planı hazırlamadıkları görülmüştür. Uygulama öncesinde öğretmenlerin ATBÖ yöntemine yönelik algıları fikirde bulunma, tartışma yapma şeklinde ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin ATBÖ yöntemini kullanarak hazırlamış oldukları etkinlikler incelendiğinde, tüm öğretmenlerin etkinlikleri hazırlarken sınıf seviyesi, ünite, konu alanı, kazanım ve günlük hayatla ilişkilendirmeye dikkat edip bu doğrultuda etkinlikler hazırladıkları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin ATBÖ yöntemine göre hazırlamış oldukları etkinlik kâğıtlarının kullanılan argümantasyon tekniğine göre incelendiğinde farklı ATBÖ yöntemi teknikleri kullandıkları görülmüştür. Öğretmenler tarafından hazırlanan etkinlik kâğıtlarının Toulmin'in argümantasyon modeline göre incelendiğinde, veri, iddia, gerekçe ve destekleyici basamaklarını ortaya çıkaran ifadeler etkinlik kâğıtlarında bulunduğu tespit edilmiştir. Sınırlayıcı ve çürütücü basamağını ortaya çıkaran ifadenin bazı etkinlik kâğıtlarında yer verilmediği görülmüştür. Araştırma sonunda öğretmenlerle yapılan son görüşmeden elde edilen veriler incelendiğinde ATBÖ algıları düşünce, iddia, karşıt fikir, tartışma şeklinde olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin etkinlik hazırlarken kavram yanılgısı oluşturmamasına, öğrenci ve sınıf seviyesine dikkat ettiği görüşleri öne çıkmaktadır. ATBÖ etkinliklerinin hazırlanma sürecinde yaşanılan zorluklarla ilgili görüşleri incelendiğinde, zaman alıcı olması ve her konuya uygun olmaması öne çıkmaktadır. ATBÖ uygulandığında öğrencilerde kalıcı öğrenme, tartışma ortamı yaratma ve öğrenciyi aktif kılma gibi faydalarının olacağı görüşü tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda fen bilimleri öğretmenlerine hizmet içi eğitimlerinde veya dönem seminerlerinde ATBÖ yöntemi ile ilgili eğitimler verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the views of science teachers about the argumentation-based science learning (ABSL) method and the activities they prepared. Case study, one of the qualitative research methods, was used in the study. The study group consists of 5 science teachers working in middle schools affiliated to the Ministry of National Education in the province of Kahramanmaraş in the first term of the 2021-2022 academic year. The data in the research were obtained with“Semi-structured Pre-Interview Form”,“Evaluation Rubric of Activities Prepared According to Argumentation-Based Science Learning Method”and“Semi-structured Final Interview Form”. The data were analyzed by using content analysis and descriptive analysis. After receiving the preliminary opinions of the teachers participating in the study, the researchers were informed about the ABSL method. As a result of the study, it was seen that they did not receive any training on ABSL before, they did not use it, and they did not prepare a lesson plan using the method, except one teacher. Before the application, teachers' perceptions about the ABSL method emerged as; giving opinion and discussion. When the activities prepared by the teachers using the ABSL method were examined, it was determined that while preparing the activities, all the teachers considered grade level, unit, subject area, achievement and associating them with daily life and they prepared activities in this direction. When the activity papers prepared by the teachers according to the ABSL method were examined according to the argumentation technique used, it was seen that they used different ABSL method techniques. When the activity papers prepared by the teachers were examined according to Toulmin's argumentation model, it was determined that the statements revealing the data, claim, justification and supporting steps were found in the activity papers. It was observed that the expression revealing the limiting and refuting step was not included in some activity papers. When the data obtained from the last interview with the teachers were examined, it was seen that ABSL perceptions were in the form of thoughts, claims, opposing ideas, and arguments. The teachers stataed that they considered to not to cause misconceptions and student and class level while preparing the activity come to the fore. When the opinions about the difficulties experienced in the preparation process of ABSL activities are examined, time-consuming and not suitable for every subject issues were obtained. When ABSL is applied, it has been determined that there will be benefits such as permanent learning, creating a discussion environment and making the students active. In line with the results obtained in the research, science teachers should be given training on the ABI method in in-service trainings or semester seminars.