İzale-i şüyu davasının hukuki niteliği ve ilk derece mahkemelerinde gösterdiği usuli özellikler
Legal nature of the clarity action and procedure features displayed in first degree courts
  1. Tez No: 774489
  2. Yazar: İBRAHİM BUĞRA ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Mülkiyet, insanların medeniyete attıkları ilk adımın ilk sonucu olarak ortaya çıkmış bir kavramdır. Bu noktada mülkiyet, kimi zaman kişilerin tek başına üstlendikleri kimi zaman da birden çok kişi arasında üstlendikleri bir hak ve sorumluluk olmuştur. Bu noktada birlikte mülkiyetin olduğu her durumda, bu birliktelik ilişkisinin sonlandırılmasının da talep edilmesi doğal bir hak olarak ortaya çıkmaktadır. İzale-i şüyu davaları, bilinen diğer adı ile ortaklığın giderilmesi davaları, birlikte mülkiyetin sonlandırılması ve paylaştırılması adına ortaya çıkmış olan bir dava türüdür. Bu bakımdan birlikte mülkiyet ilişkisinin sonlandırılması amacı ile ortaya çıkan izale-i şüyu davası, bir mülkiyet üzerinde hakkı olan kimselerin, paydaşların, kendi paylarını tazmin ederek ve diğer paydaşların paylarını da ödemeye mahkûm edilerek paylaştırma işleminin gerçekleştiği davalardır. Bu bakımdan izale-i şüyu davalarında, geleneksel anlamda iki karşılıklı tarafın davacı ve davalı rollerinde olduğu, bir tarafın kazandığı ve bir tarafın kaybettiği zıtlık içeren dava karşılığının olmadığı bu davaların, çift taraflı dava (actio dublex) niteliği taşıdığı belirtilir. Bu süreçte, izale-i şüyu davalarının taraflara olan etkileri, ilk derece mahkemelerindeki usul özellikleri ve bazı özel durumlarına yer verilen çalışmamız hazırlanmış ve takdim edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Property is a concept that emerged as the first result of the first step that people took to civilization. At this point, ownership has sometimes been a right and responsibility that individuals have undertaken alone and sometimes between more than one person. At this point, in every case where there is shared ownership, it is a natural right to demand the termination of this shareholding relationship. Izale-i şüyu lawsuits, also known as the lawsuits for the dissolution of partnership, are a type of lawsuit that arose for the termination and distribution of the shared property. In this respect, the litigation case, which arose with the aim of terminating the joint ownership relationship, is the case where the distribution process takes place by compensating the shareholders, the shareholders, who have a right on a property, and by being sentenced to pay the shares of other stakeholders. In this respect, it is stated that in the izale-i şüyu lawsuits, two reciprocal parties are in the roles of plaintiff and defendant in the traditional sense, and that one party wins and the other party loses, and there is no conflicting litigation. In this process, our study, which includes the effects of the litigation cases on the parties, the procedural features of the first instance courts and some special cases, has been prepared and presented.