Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin yargısal denetimi
The judicial review of the Presidential decrees
- Tez No: 774490
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
16 Nisan 2017 tarihinde yapılan halk oylamasıyla kabul edilen Anayasa değişikliği ile birlikte Cumhurbaşkanına doğrudan Anayasadan aldığı yetki ile Anayasada belirlenen konularda kanuna dayanmadan ve Meclis kararına ihtiyaç duymadan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarma yetkisi verilmiştir. Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin konusu, normlar hiyerarşisindeki yeri, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenleneceği özel olarak öngörülen konulara ilişkin yürütmenin mahfuz bir düzenleme alanı olup olmadığı hususları öğretide en çok tartışılan konular arasındadır. Bu çalışma; Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin kapsamını, mahfuz alanı olup olmadığını, normlar hiyerarşisindeki yerini, olağan dönem ve olağanüstü hal Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin yargısal denetimini incelemeyi, geniş bir uygulama alanına sahip olmasına rağmen belirsizlikler barındıran Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine ilişkin mevcut tartışma konularına yönelik çözüm sunmayı hedeflemektedir. Bu amaçla çalışmada 2017 tarihli Anayasa değişikliğine, Türk hükümet sistemine, olağan dönem ve olağanüstü hal Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine, ABD başkanlık sisteminde başkanın kararname yetkisine, kanun hükmünde kararnamelere yer verilmekle birlikte Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine ilişkin vermiş olduğu kararlara da değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the constitutional amendment adopted by the popular vote on April 16, 2017, the President was given the authority to issue presidential decrees on the issues determined in the Constitution, without relying on the law and without the need for a parliamentary decision, with the authority he received directly from the Constitution. The subject of the Presidential decree, its place in the hierarchy of norms, whether there is a reserved regulation area for the issues that are specifically foreseen to be regulated by the Presidential decree are among the most discussed topics in the doctrine. This study aims to examine the scope of the Presidential decrees, to discuss whether it has a reserved area, their place in the hierarchy of norms, the judicial review of the Presidential decrees issued in the ordinary period and in the state of emergency, and to find solutions to the current debates regarding the Presidential decrees, which have a wide range of applications, yet present uncertainties. For this purpose, in this study, the constitutional amendments of 2017, Turkish government system, the Presidential decrees of the ordinary period and of the state of emergency, the presidential decree power in the US presidential system, the decree laws and the decisions of the Constitutional Court regarding the Presidential decrees are mentioned.