Numerical and experimental investigation of radar absorbing performance of composite materials with frequency selective surface
Frekans seçici yüzey içeren kompozit malzemelerin radar sönümleme performanslarının nümerik ve deneysel incelenmesi
- Tez No: 774511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ŞİMŞİR, DOÇ. DR. BEKTAŞ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Savunma sanayiinde, uzay araçları için radar sönümleme özelliği gösteren malzemeler kritik bir öneme sahiptir. Son zamanlarda, tüm radar sönümleme mekanizmaları arasında frekans seçici yüzey kullanımı öne çıkmaktadır. Bu tezde, frekans seçici yüzey içeren kompozit malzeme geliştirilmiş, üretilmiş ve karakterize edilmiştir. 8.2 – 12.4 GHz frekans aralığında çalışan frekans seçici yüzey tasarımı sonlu eleman analiz yöntemiyle yapılmıştır. Radar sönümleme performansına ek olarak, yapısal parçalarda kullanılabilen malzeme elde edilmesi de amaçlanmıştır. Bu sebeple, frekans seçici yüzey tasarım süreci, proses edilebilirlik ve kompozit malzemenin mekanik özellikleri göz önünde bulundurularak yürütülmüştür. Geliştirilen kompozit malzemenin radar sönümle performansı NRL Arch serbest uzay yöntemiyle gösterilmiştir. Ayrıca, mekanik, termal ve fiziksel karakterizasyon testleri de uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Materials having radar absorbing property show critical importance for space vehicles in defense industry. Among all of the radar absorption mechanisms, use of frequency selective surface has become prominent. In this thesis, composite material having frequency selective surface was developed, manufactured and characterized. Designing of frequency selective surface operating in 8.2 – 12.4 GHz frequency range was conducted by means of finite element analysis method. In addition to radar absorbing performance, it was aimed to attain a material that can be used in structural parts. Therefore, frequency selective surface design procedure was carried out considering processability and mechanical properties of composite material. Radar absorbing performance of developed composite material was illustrated by using NRL Arch free space method. Furthermore, mechanical, thermal and physical characterization tests were applied.