Siyah alaca sığırlarda erken laktasyon dönemindeki süt bileşenlerinin belirlenmesi
Determination of milk component in early lactation period in holstein-friesian cattle
  1. Tez No: 774515
  2. Yazar: BURAK TATLISU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ZÜLKADİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu araştırma, Konya ili Sarayönü ilçesinde bulunan özel bir sığırcılık işletmesinde yetiştirilen süt sığırlarının erken laktasyon döneminde süt komponentlerindeki değişimler ve süt komponentlerini etkileyen faktörlerin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Laktasyonun yirminci, kırkıncı ve altmışıncı günlerinde üç dönem süt numunesi alınmış ve süt komponentleri belirlenmiştir. Süt komponentleri olarak elektrik iletkenliği, laktoz, pH, protein, somatik hücre sayısı, kuru madde, yağsız kuru madde ve yağ değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the changes in milk components and the factors affecting milk components in early lactation periods in dairy cattle raised in some private cattle farms in Sarayönü district of Konya province. Three periods of milk samples were taken on the twentieth, fortieth and sixtieth days of lactation and milk components were determined. As milk components, electrical conductivity, lactose, pH, protein, somatic cell count, dry matter, non-fat dry matter and fat values were investigated. These values were determined as 5.534 ± 0.02 mS/cm, 4.985 ± 0.03, 6.601 ± 0.01, % 2.957 ± 0.02, 297.273 ± 56.84 units/ml, 11.585 ± 0.02, 8.501 ± 0.03 and 3.033 ± 0.02 %, respectively.