Konya Şehir Hastanesi Aile Hekimliği ve Obezite Polikliniğine gelen hastaların aralıklı açlık diyeti ile ilgili tutum ve davranışlarının, bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of attitudes, behaviors and knowledge levels of patients applying to Konya City Hospital Family Medicine and Obesity Polyclinic about intermittent fasting
- Tez No: 774516
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜNEY, UZMAN FUNDA GÖKGÖZ DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çalışmamızda Konya Şehir Hastanesi Aile hekimliği ve obezite polikliniğine başvuran hastalarda aralıklı açlık diyeti bilgi düzeyini ölçmeyi ve diyet memnuniyet ölçeği ile aralıklı açlık diyeti uygulayanların ve diğer diyet yöntemlerini uygulayan insanlar arasındaki memnuniyetin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 01.02.2022- 31.03.2022 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Aile Hekimliği ve Obezite Polikliniklerine herhangi bir sebeple başvuran 200 kişiye; sosyo-demografik özelliklerin, diyet ve beslenme alışkanlıklarının sorgulandığı 38 sorudan oluşan aralıklı açlık bilgi düzeyi, tutum ve davranış anketi ve 9 sorudan oluşan diyet memnuniyet ölçeği anketleri uygulandı. 18 yaş ve üstü, psikiyatrik tanısı olmayan, gebe olmayan, çalışmaya katılmaya gönüllü olan kişiler çalışmaya dahil edildi. İstatistiksel analizler Statistical Packet for The Social Science (SPSS) 22.0 bilgisayar programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışma 18-75 yaş arası toplam 200 kişiyle tamamlandı. Katılımcıların yaş ortalaması 34,20±0,66 yıl bulundu. Katılımcıların %58,5'i (n=117) kadın, %41,5'i (n=83) erkekti. Önceden aralıklı açlık diyeti, aralıklı oruç beslenme düzeni terimlerini duyanların oranı %58,5 (n=117) olarak bulundu. Katılımcıların kilo ortalaması 72,63±1,09 kg, boy ortalaması 168,73±0,64 cm beden kitle indeksi (BKİ) 25,41±0,33 kg/m² olarak bulundu. Kilo veren 96 kişi ortalama 6,78±0,75 kg vermişlerdi. Diyet uygulayanların %53,1'inin (n=51) kalori kısıtlama diyeti, %4,2'sinin (n=4) detoks diyeti, %2,1'inin (n=2) ketojenik diyet, %40,7'sinin (n=39) aralıklı oruç diyeti uyguladığı bulundu. Aralıklı açlık diyetini uygulayanların aralıklı açlık diyetini daha önceden bilenler arasındaki oranı %33,3 (n=39) bulundu. Aralıklı açlık diyeti uygulayanlardan %2,6'sının (n=1) modifiye oruç, %5,1'inin (n=2) alternatif gün, %69,2'sinin (n=27) 16-8 saat, %17,9'unun (n=7) 18-6 saat, %5,1'inin (n=2) 23-1 saat yöntemini uyguladığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to measure the level of intermittent fasting diet knowledge in patients who applied to the Konya City Hospital Family Medicine and obesity polyclinic, and to compare the satisfaction between the diet satisfaction scale and those who apply intermittent fasting diet and people who apply other diet methods. Materials and Method: In this study, 200 people who applied to Konya City Hospital Family Medicine and Obesity Polyclinics for any reason between 01.02.2022 and 31.03.2022; Intermittent fasting knowledge level, attitude and behavior questionnaire consisting of 38 questions in which socio-demographic characteristics, diet and nutritional habits were questioned and diet satisfaction scale questionnaires consisting of 9 questions were applied. Persons aged 18 years and older, without psychiatric diagnosis, who were not pregnant, and volunteered to participate in the study were included in the study. Statistical analyzes were performed using the Statistical Packet for The Social Science (SPSS) 22.0 computer program. Results: The study was completed with a total of 200 people between the ages of 18-75. The mean age of the participants was 34.20±0.66 years. 58.5% (n=117) of the participants were female and 41.5% (n=83) were male. The rate of those who heard the terms intermittent fasting diet and intermittent fasting nutrition layout before was found to be 58.5% (n=117). The average weight of the participants was 72.63±1.09 kg, and the average height was 168.73±0.64 cm, and the body mass index (BMI) was 25.41±0.33 kg/m². Those who lost weight lost an average of 6.78±0.75 kg. It was found that 53.1% (n=51) of the dieters had a calorie restriction diet, 4.2% (n=4) had a detox diet, 2.1% (n=2) had a ketogenic diet, 40.7% of them (n=39) were on an intermittent fasting diet. The ratio of those who followed the intermittent fasting diet among those who knew about the intermittent fasting diet was found to be 33.3% (n=39). Among those who followed intermittent fasting diet, 2.6% (n=1) had modified fasting, 5.1% (n=2) alternate day, 69.2% (n=27) 16-8 hours, 17% It was found that 0.9 of them (n=7) applied the 18-6 hours method, and 5.1% (n=2) applied the 23-1 hours method.